Ο Εθνικός έριξε… βόμβα στο ΓΣΠ! Η ομάδα της Άχνας πήρε τεράστιο «διπλό» στη Λευκωσία, επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-0 για την 20η αγωνιστική και πλέον διαφοροποιεί τα δεδομένα τόσο στη μάχη της παραμονής, όσο και για την πρώτη εξάδα! Οδυνηρή ήττα για τους «πράσινους», που μένουν στην έβδομη θέση και η κατάσταση γι’ αυτούς έχει δυσκολέψει πλέον πάρα πολύ για μία θέση στο πρώτο γκρουπ. Η Ομόνοια στάθηκε άτυχη καθώς έχασαν σωρεία ευκαιριών και είχαν τέσσερα δοκάρια (!), δύο με τον Τσέποβιτς (13’, 44’) κι άλλα δύο με τον Ντίσκερουντ (32’, 56’)! Ο Ντούρις πλήγωσε την πρώην του ομάδα ανοίγοντας το σκορ στο 50’ και ο Βοϊτκόφσκι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ:
Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου (61′ Κίκο), Γιούστε, Παναγιώτου (39′ Χαραλάμπους), Μπασιρού (63′ Παπουλής), Ντίσκερουντ, Μποτεάκ, Λοΐζου (61′ Λοβέρα), Κακουλλής, Τσέποβιτς.
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Κίκο, Ευαγγέλου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρίστου, Λοβέρα, Ζαχαρίου, Ασάντε, Παπουλής.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Κ. Ηλία (86′ Ζάκπα), Άμπραχαμ, Χολ,Γκόρουπετς, Ιωάννου (86′ Κυπριανού), Μάζουρεκ (52′ Βοϊτκόφσκι), Μ. Ηλία (73′ Περατικός), Ντούρις.
Στον πάγκο: Καβαλέουσκι, Περατικός, Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Κυπριανού, Βοϊτκόφσκι, Ταράσοφς, Σαββίδης, Κουμή, Ελουντού.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους, Γιούστε, Παπουλής (6η) / Μάζουρεκ, Ιωάννου, Κ. Ηλία, Περατικός (6η), Χριστοδούλου

LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής κέρδισε την μπάλα από τον αντίπαλό του, πήγε πλάγια στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
10’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάκ, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά όμως ο Γκούρουπετς έκοψε πάνω στη γραμμή!
12’ Κίτρινη κάρτα στον Μάζουρεκ για φάουλ στον Παναγιώτου.
13’ Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Πλασέ του Τσέποβιτς εκτός περιοχής, δοκάρι κι έξω!
16’ Ακόμη μια καλή στιγμή για την Ομόνοια. Διαγώνιο σουτ του Κακουλλή, έδιωξε δύσκολα ο Χριστοδούλου.
18’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ντούρις έκανε το γυριστό σουτ εντός περιοχής, έδιωξε στη γραμμή ο Γιούστε!
18’ Κίτρινη κάρτα στον Θωμά Ιωάννου για φάουλ στον Λοΐζου.
ΣΧΟΛΙΟ: Πέντε φάσεις στο πρώτο 20λεπτο. Εξαιρετικός ο ρυθμός, η Ομόνοια έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη αλλά ο Εθνικός μπορούσε να την… τιμωρήσει στο 18’ με την ευκαιρία του Ντούρις!
32’ Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Ντίσκερουντ εξαπέλυσε έναν… κεραυνό εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε για δεύτερη φορά το δοκάρι!
39’ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, για την Ομόνοια. Ο Παναγιώτου δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Χαραλάμπους. Προκύπτει και εσωτερική αλλαγή από τον Μπεργκ. Ο Χαραλάμπους παίρνει θέση στη μεσαία γραμμή και ο Ντίσκερουντ μεταφέρεται στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Γιούστε.
40’ Σουτ από τον Κακουλλή, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο εντός περιοχής.
44’ Τρίτο δοκάρι για την Ομόνοια! Δεύτερη φορά από τον Τσέποβιτς, σε νέο σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής!
** Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-1 (2-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-0
ΚΑΤΟΧΗ: 55-45%
ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, έχει δημιουργήσει σωρεία ευκαιριών αλλά η αστοχία της και τα… δοκάρια δεν της επέτρεψαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι «πράσινοι» βρήκαν τρεις φορές το δοκάρι, δύο με τον Τσέποβιτς (13’, 44’) και μία με τον Ντίσκερουντ (32’), δημιούργησαν κι άλλες κλασσικές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ. Μία καλή στιγμή για τον Εθνικό (18’), όμως το πλασέ του… πρώην Ομονοιάτη Ντούρις έκοψε στη γραμμή ο Γιούστε!

47′ Ο Εθνικός κερδίζει κόρνερ, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μάζουρεκ και απόκρουσε ο Φαμπιάνο.
50’ 0-1 O EΘΝΙΚΟΣ! Ο Ντούρις με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Ιωάννου! Ο Σλοβάκος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον β’ βοηθό, Ανδρέα Ανδρέου, όμως η φάση εξετάστηκε από τον VAR και με την πάροδο δύο λεπτών, ο διαιτητής κατακύρωσε το γκολ για την ομάδα της Άχνας! Δεν πανηγύρισε το γκολ ο Ντούρις…
52′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Βοϊτκόφσκι στη θέση του Μάζουρεκ.
56’ Τέταρτο δοκάρι για την Ομόνοια! Δεύτερη φορά σε σουτ του Ντίσκερουντ!
57′ Σουτ από τον Λέζιακς, η μπάλα χτυπάει στον Άδωνη και βγαίνει εκτός αλλά ο διαιτητής λανθασμένα υποδεικνύει άουτ.
60’ Κίτρινη κάρτα στον Κ. Ηλία για φάουλ στον Τσέποβιτς.
61’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λοβέρα και Κίκο αντί Λοϊζου και Σέχου. Ντεμπούτο για τον Λοβέρα με τη φανέλα της Ομόνοιας.
62’ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.
63’ Νέα αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Παπουλής στη θέση του Μπασιρού.
65’ Κεφαλιά του Μποτεάκ, έκοψε πιο μπροστά από τη γραμμή ο Γκόρουπετς.
68’ Κίτρινη κάρτα στον Γιούστε για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.
69’ Σουτ από τον Τσέποβιτς από πολύ καλή θέση, έξω!
70’ Κίτρινη στον Παπουλή για φάουλ στον Ντούρις. Συμπληρώνει έξι και χάνει ένα από τα ματς με Άρη και ΑΠΟΕΛ.
73’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Περατικός στη θέση του Μάριου Ηλία.
74’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ντούρις έβγαλε μόνο τον Περατικό, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω!
86’ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Κυπριανού και Ζάκπα αντί Κ.Ηλία και Ιωάννου.
87’ Σουτ από τον Ζάκπα, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
88’ Κίτρινη κάρτα στον Περατικό για κράτημα στον Λοβέρα. Η έκτη για τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού.
** Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+4’ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδούλου για καθυστερήσεις.
90+5’ 0-2 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ! Μετά από πάσα του Ντούρις, ο Βοϊτκόφσκι με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και δίνει τη νίκη στην ομάδα της Άχνας!