Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας, επικρατώντας με 75-69 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ένωση. Κορυφαίος για την ομάδα της Λεμεσού ο Μάικλ Φίνκε με 27 πόντους, 4 τρίποντα και 14 ριμπάουντ.
Αρχή με τρίποντο έκανε ο Απόλλωνας με τον Ζντράβιτς για το 3-0 στο πρώτο λεπτό και πέντε δευτερόλεπτα μετά την συμπλήρωση τριών λεπτών ο ίδιος παίκτης έκανε το 8-2 με το λεϊ απ του. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο επιθετικά ανοίγοντας τη διαφορά στο +8 στο τελευταίο λεπτό με 24-16, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-19.
Η δεύτερη περίοδος είχε λιγότερα καλάθια με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 14’ σε 27-23, όμως οι «γαλάζιοι» δεν άφησαν στον αντίπαλο να μειώσει κι άλλο, αυξάνοντας τη διαφορά στο +9 στο 16’ (33-24). Το ημίχρονο έκλεισε με 38-31.
Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Φίνκε στο 21’ για το 41-31. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και με το τρίποντο του Πρίντγκετ στο 26’ η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στο +13 (50-37). Οι «βυσσινί» μείωσαν με 55-49 στο 29’, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 58-49.
Στην τελευταία περίοδο η Ένωση μείωσε στο 34’ σε 63-58, ενώ το λεϊ απ του Ντίκσον στο 37’ έφερε στο -2 την ομάδα του (65-63). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους όμως η διαφορά δεν αυξανόταν (70-67 στο 39’). Ο Απόλλωνας κράτησε το προβάδισμα του παίρνοντας τη νίκη με 75-69.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 38-31, 58-49, 75-69
Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Κινγκ 5, Πρίντγκετ 12 (2), Φίνκε 27 (4), Χόλτον 15 (1), Ζντράβιτς 7 (1), Ελευθερίου 6 , Γεωργίου, Τομπάζος, Λοϊζίδης 3 (1)
Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Μακλέλαν 15, Ντίκσον 27, Χατζηκώστας 4, Μπούργκετ 15 (2), Πυρίλλης 4, Ζαντής, Χαραλάμπους, Σ. Σολωμού 4