Με το διπλό έφυγε από τη Λεμεσό ο Κεραυνός, κερδίζοντας με την ΑΕΛ, με MVP του αγώνα τον Άντονι Μάλκολμ που πέτυχε 23 πόντους, 1 τρίποντο και 2 ασίστ.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 4’ (6-4), με την ΑΕΛ να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων στο 6’ (12-6). Ο Κεραυνός μείωσε στο 7’ σε 12-9 όμως το σκορ άνοιξε ξανά με τους γηπεδούχους κάνουν το 19-11 στο τελευταίο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-13.
Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα τους (31-23 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και γύρισαν το παιχνίδι στι 19’ με τις βολές του Μάλκολμ 35-34 και το ημίχρονο έκλεισε με 36=34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ οι διαφορές δεν μεγάλωναν, με την ΑΕΛ να μειώνει σε 42-40 στο 22’ και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα στο 28’ 51-51. Πήρε άλλους 5 συνεχόμενους πόντους για το 56-51 και το σκορ δεκαλέπτου ήταν 59-56.
Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός μπήκε επιθετικά χωρίς να αφήσει την ομάδα της Λεμεσού να σκοράρει μέχρι το 38’. Η ομάδα του Στροβόλου πέτυχε 16 σερί πόντους, π φτάνοντας στο +13’ (72-59). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους παίρνοντας τη νίκη με 81-67.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 34-36, 59-56, 67-81
ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Φενέρ 16 (3), Πιττάκας 2, Μονιάτης 5 (1), Ντάρνελ 27, Πίγκραμ 17 (3), Γρίβας,  Αλεξάνδρου, Χανούν.
Κεραυνός (Ντίνος Καλαμπάκος): Κάρτερ 8 (2), Μπερνς 17, Στυλιανού 5 (1), Μάλκολμ 23 (1), Τίγκας 15 (1), Πασιαλής,  Μαραγκός 11, Ραζής 2.