Το σερί του ΑΠΟΕΛ συνεχίζεται, όπως και η βαθμολογική του ανάταση! Η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη της νίκη, επικρατώντας της ΑΕΚ με 1-0 στο ΓΣΠ και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, υπερτερώντας στην ισοβαθμία της ομάδας της Λάρνακας και μπήκε πλέον για τα καλά σε τροχιά… Τσάμπιονς Λιγκ!
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια, σε μία φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τον Τόμοβιτς και η οποία θα συζητηθεί.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, έγινε πιο επιθετική με τις αλλαγές του Καταλά και είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ακοράν στο 87’. Η ομάδα της Λάρνακας πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το ΑΠΟΕΛ που κυρίως έριξε το βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι να καταφέρνει να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΠΟΕΛ:
Σκουφέτ, Ζοάο Πέδρο, Σαμπάλα, Βινίσιους, Καρώ, Σόουζα, Σαρφό (76′ Οκριασβίλι), Ντε Βινσέντι (66′ Νταουσβίλι), Ντονγκαλά (87′ Έσελινγκ), Νατέλ (76′ Θεοδώρου), Κβιλιτάια (76′ Μάγκλιτσα).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουΐλερ.
ΑΕΚ: Λεάλ, Ροσάλες, Εγγλέζου (88′ Λαμπόικο), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Λουΐς Γκουστάβο, Μάμας (58′ Ακοράν), Φαράζ (58′ Ρόμο), Εσπινόσα (88′ Ολατούντζι), Άλτμαν (66′ Παναδέρο), Τρισκόφσκι.
Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ακοράν, Ρόμο, Λαμπόικο, Γκονζάλεθ, Ολατούνζι, Αναστασίου, Χριστοφόρου, Παναδέρο, Μαρτής, Ναούμ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λούκας Σόουζα, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι / Εγγλέζου, Φαράζ, Ροσάλες, Ρόμο (3η), Παναδέρο

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
6’ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Σέντρα του Ροσάλες, κεφαλιά από τον Τρισκόφσκι, έξω.
16’ Εκτέλεση φάουλ από τον Ζοάο Πέδρο, πισινή κεφαλιά του Κβιλιτάια, απέκρουσε ο Λεάλ. Πρώτη τελική προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ.
18’ Κίτρινη κάρτα στον Λούκας Σόουζα για φάουλ στον Μάμα. Πρώτη στο παιχνίδι.
21’ Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου για φάουλ στον Ζοάο Πέδρο.
22’ Καλό σουτ του Νατέλ, λίγο πάνω από την εστία του Λεάλ.
ΣΧΟΛΙΟ: Στα… μισά του α’ ημιχρόνου. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς, κυκλοφόρησε περισσότερο την μπάλα αλλά σταδιακά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισορροπήσει.
24’ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους για διαμαρτυρία.
29’ Κεφαλιά από τον Καρώ, δεν αιφνιδιάζεται ο Λεάλ που μαζεύει.
30’ Άστοχη έξοδος από τον Λεάλ, σουτ από τον Νατέλ, βρήκε αντίπαλο και στη συνέχεια μάζεψε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
35’ Σουτ από το Νατέλ, εξαιρετική απόκρουση από τον Λεάλ! Η πιο καλή φάση στο ματς.
40’ Κίτρινη κάρτα στον Φαράζ για φάουλ στον Σαμπάλα.
43’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νατέλ, εξαιρετική απόκρουση του Λεάλ σε κόρνερ!
43’ Μετά απ’ την εκτέλεση κόρνερ, ο Σόουζα έκανε το σουτ όμως παίκτης της ΑΕΚ έδιωξε λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή!
** Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
45+1’ Στο έδαφος ο Κβιλιτάια μετά από επαφή με τον Τόμοβιτς στην περιοχή. Εξετάζεται η φάση στο VAR, πάει ο ίδιος ο διαιτητής στο on field review!
45+4’ Ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Πολύ δύσκολη φάση, χρειάστηκαν αρκετές επαναληπτικές προβολές.
45+6’ 1-0 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια εκτελεί και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-1 (5-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-1
ΚΑΤΟΧΗ: 50-50%
ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο το ΑΠΟΕΛ όσο κυλούσε ο χρόνος ισορρόπησε και ανέλαβε τα ηνία. Δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από την ομάδα της Λάρνακας, ήταν πιο απειλητικό και πιο επικίνδυνο στο επιθετικό κομμάτι. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μία δύσκολη φάση που θα συζητηθεί.

46’ Σέντρα του Ντονγκαλά, έδιωξε σε κόρνερ ο Μιλίτσεβιτς.
52’ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βινίσιους από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, νέα απόκρουση από τον Λεάλ!
52’ Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι.
58’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν και Ρόμο αντί Μάμα και Φαράζ.
61’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρόμο έπιασε την κεφαλιά, ο Σκουφέτ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ!
62’ Κίτρινη στον Ροσάλες για φάουλ στον Νατέλ.
64’ Σε θέση οφσάιντ ο Νατέλ. Κακώς δόθηκε καθώς καλυπτόταν.
66’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παναδέρο στη θέση του Άλτμαν. Ντεμπούτο για τον Ισπανό.
66’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νταουσβίλι στη θέση του Ντε Βινσέντι.
72’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ από τον Ακοράν, ο Τρισκόφσκι μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίχτυα.
76’ Τριπλή αλλαγή στο ΑΠΟΕΛ. Οκριασβίλι, Θεοδώρου και Μάγκλιτσα στη θέση των Σαρφό, Νατέλ και Κβιλιτάια.
77’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν από πολύ πλεονεκτική θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, ήταν πολύ αδύναμο ωστόσο και ο Σκουφέτ απέκρουσε εύκολα.
86’ Κίτρινη κάρτα στον Ρόμο για διαμαρτυρία. Συμπληρώνει τρεις ο Βνεζουελάνος.
87’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δυνατό σουτ από τον Ακοράν, ο Σκουφέτ άγγιξε την μπάλα και βρήκε στο δοκάρι!
87’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Έσελινγκ στη θέση του Ντονγκαλά.
88’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λαμπόικο και Ολατούντζι αντί των Εσπινόσα και Εγγλέζου.
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1’ Κίτρινη κάρτα στον Παναδέρο για κράτημα της φανέλας του Θεοδώρου.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-5 (6-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 6-5
ΚΑΤΟΧΗ: 45-55%

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ (3): Οκριασβίλι (5), Καρώ, Ντανίλο (2).
ΑΕΚ (6): Μάμας (9), Τόμοβιτς (5), Τούμπας, Ρόμο, Ακοράν, Τάντι (2).

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Στον αγώνα του α’ γύρου στην «Αρένα», στις 22 Νοεμβρίου για τη 10η αγωνιστική, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0.
** Το ΑΠΟΕΛ προέρχεται από τη νίκη επί της ΑΕΛ στο Τσίρειο με 3-2, η ΑΕΚ από το ισόπαλο 0-0 με τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.
** Αήττητο σερί 14 αγώνων έχει καταγράψει το ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ μετράει πέντε σερί ισοπαλίες.