Η Ομόνοια με την ευρεία της νίκη στο «Αμμόχωστος» με 5-0 επί του ΠΟ Ξυλοτύμπου, ουσιαστικά εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με την διαφορά δυναμικότητας να είναι εμφανής μεταξύ των δύο ομάδων.
Τα γκολ σημείωσαν οι Ασάντε (13’), Μποτεάκ (74’ πεν.), Κακουλλής (87’), Χρίστου (90’) και Τσέποβιτς (90+2’).
Στα αξιοσημείωτα το πρώτο γκολ του Ασάντε στην φετινή σεζόν, αλλά και το γκολ του νεαρού Χρίστου στο ντεμπούτο του με το «τριφύλλι» στο στήθος.
Έτσι ο επαναληπτικός που θα γίνει την 1η Φεβρουαρίου, είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Π.Ο.ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ (Δ.Δημητρίου): Μοράρου, Τζαΐλσον, Φωτίου, Νικολάου (80′ Ασσιώτης), Ροντρίγκο, Μουσόκα, Γκίμπσον (63′ Μελάς), Παρούτης, Κωνσταντίνου (72′ Μούζουρος), Κάστρο, Δημητρίου
Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Ν. Δημητρίου, Νέτο, Καλλένος, Γεωργίου, Πίτσιλλος

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπεργκ): Παναγή, Λέζιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Λανγκ (63′ Τσέποβιτς), Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ (54′ Γκόμεθ), Μποτεάκ (75′ Χρίστου), Ασάντε (54′ Λοΐζου), Κακουλλής
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χοράτσκα, Λαός, Ασημένος, Τζιωνής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροντρίγκο
ΣΚΟΡΕΡ:
Ασάντε (13’), Μποτεάκ (74’ πεν.), Κακουλλής (87’), Χρίστου (90’), Τσέποβιτς (90+2’)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ:
Πρώτο σφύριγμα από την διαιτητή Χατζηβασιλείου.
2′ Κόρνερ του Χαραλάμπους, έπιασε την κεφαλιά ο Κακουλλής με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
13′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Μποτεάκ βρίσκει κάθετα τον Ασάντε που με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
16′
Γύρισμα του Ψάλτη από τα δεξιά, ο Μποτεάκ έκανε το πλασέ με τον Μοράρου να μπλοκάρει.
25′ Σέντρα του Λέζιακς από τα αριστερά, ο Κακουλλής έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει έξω.
34′ ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια ελέγχει την κατοχή και προσπαθεί να προσεγγίσει την περιοχή του Μοράρου για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Σε παθητικό ρόλο ο ΠΟ Ξυλοτύμπου που δεν έχει ακόμη εκδηλώσει κάποια επιθετική προσπάθεια.
43′
Πρώτη προσπάθεια για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου. Μακρινό σουτ του Κάστρο, μπλοκάρει εύκολα ο Παναγή.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-1
Έναρξη στο β’ ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
51′
Σουτ του Κακουλλή από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Μοράρου.
53′ Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκο.
54′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ντίσκερουντ και Ασάντε έξω, με τους Γκόμεθ και Λοΐζου να εισέρχονται στο γήπεδο.
56′ Γύρισμα του Λοΐζου από τα δεξιά, ο Μποτεάκ έκανε την προβολή με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
61′ Σκοράρει ο Κακουλλής με κοντινό σουτ, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σωστός ο α’ βοηθός, Μιχάλης Σωτηρίου.
63′ Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Τσέποβιτς αντί του Λανγκ και ο Μελάς στη θέση του Γκίμπσον.
65′ Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, θα διώξει με υπερένταση ο Μοράρου.
71′ Ο Τσέποβιτς βρήκε τον Λοΐζου που πάτησε περιοχή από τ δεξιά, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία.
72′ Αλλαγή για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου. Ο Μούζουρος αντί του Κωνσταντίνου.
73′ Πέναλτι για την Ομόνοια. Στην προσπάθεια του Λοΐζου να κάνει την τελική προσπάθεια από το ύψος του πέναλτι, ο Μουσόκα έπεσε στα πόδια του και ανέτρεψε τον νεαρό ποδοσφαιριστή.
74′ ΓΚΟΛ 0-2: Εύστοχος ο Μποτεάκ από τα 11 βήματα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
75′
Αλλαγή για την Ομόνοια με τον Χρίστου να περνάει στη θέση του Μποτεάκ.
80′ Αλλαγή για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου. Ο Νικολάου εκτός αγωνιστικού χώρου με τον Ασσιώτη να παίρνει τη θέση του.
87′ ΓΚΟΛ 0-3: Σέντρα του Λέζιακς από τα αριστερά, ο Κακουλλής με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90′ ΓΚΟΛ 0-4: Ο Τσέποβιτς βρήκε τον Χρίστου εντός περιοχής που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
90+2′ ΓΚΟΛ 0-5: Σκοράρει και ο Τσέποβιτς για τους «πράσινους».
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 0-5