Τα νησιά Κομόρες διατηρούν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα, μετά τη νίκη τους με 3-2 επί της Γκάνα στον τελευταίο αγώνα των ομίλων. 90λεπτο για τον Μπασιρού της Ομόνοιας και… αναμονή για το πότε θα επιστρέψει στην Κύπρο, μιας και όπως προαναφέραμε μπορεί να συνεχίσει στην διοργάνωση. Αυτό θα συμβεί εάν ηττηθεί η Σιέρρα Λεόν και η Γουινέα-Μπισάου στα τελευταία ματς των ομίλων τους από Ισημερινή Γουινέα και Νιγηρία αντίστοιχα. Έτσι, η ομάδα του Μπασιρού θα περάσει από τις καλύτερες 3ες των ομίλων στα νοκ άουτ.
Η ενημέρωση από την Ομόνοια:
Ο Φουάντ Μπασιρού, αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην πρώτη ιστορική νίκη των Νήσων Κομόρων σε όμιλο του Κόπα Άφρικα, με 2-3 σε βάρος της Γκάνα. Η Εθνική ομάδα του ποδοσφαιριστή μας τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου με τρεις βαθμούς.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΩΝ ΝΗΣΩΝ ΚΟΜΟΡΩΝ

Στο άλλο ματς του ομίλου Μαρόκο και Γκαμπόν ήρθαν ισόπαλες 2-2 με το Μαρόκο να παίρνουν το εισιτήριο ως πρώτοι του ομίλου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση το Γκαμπόν, το οποίο πέρασε και αυτό.