Ο Ουνάι Έμερι έφτασε κοντά για άλλη μία φορά στο να νικήσει τον Ντιέγκο Σιμεόνε, άλλα έμεινε με τη… χαρά!
Η Βιγιαρεάλ έφερε «τούμπα» την γκολάρα του Κορέα από το κέντρο, αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης… γλίτωσε με το τέρμα του Εβάνς Κοντογκμπιά (2-2), με τον τεχνικό των «κίτρινων υποβρύχιων» να παραμένει για 16η φορά χωρίς νίκη κόντρα στον Αργεντινό συνάδελφό του! Ο απολογισμός του συγκεκριμένα είναι 0-8-8!
Στην αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική της La Liga, ο Κορέα έβαλε την Ατλέτικο σε θέση οδηγού στο 10′, με την απίθανη έμπνευσή του από το κέντρο! Ο Λατινοαμερικανός είδε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων μακριά από την εστία του και τον «κρέμασε» με ένα μαγικό σουτ. Η Βιγιαρεάλ, πάντως, πείσμωσε και αφότου είδε τον Μορένο να χάνει πέναλτι (23′), και το γκολ του (25′) να μη μετράει από το VAR για χέρι, ισοφάρισε με τον Τόρες στο 29′!
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με τον Μορένο στο 58′ να βρίσκει αυτήν τη φορά κανονικότατα δίχτυα, έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι! Στο 67′, όμως, ο Κοντογκμπιά έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα, που έγινε στη συνέχεια… θρίλερ! Αμφότερες οι ομάδες πάλεψαν για το «τρίποντο», αλλά τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με το 2-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Ο σκόρερ Κοντογκμπιά αποβλήθηκε, εξάλλου, στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Με την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Ατλέτικο «έπιασε» τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στην 4η θέση με 33 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ πήγε στους 29.