Στις νίκες επέστρεψε η Ομόνοια. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών οι «πράσινοι» κέρδισαν τη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ σε 58’ και άφησε… πίσω της την ήττα από τον Green Air Παφιακό.
Η ομάδα του Σάββα Σάββα διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα και πήρε το τρίποντο. Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούν και οι αναπληρωματικοί. Η Ομόνοια τα βρήκε «σκούρα» μόνο  στο τρίτο σετ όπου η ΑΕ Καραβά προσπάθησε να πάρει κάτι. Η ΑΕ Καραβά έχασε για 11η φορά αλλά έδειξε διαπιστευτήρια στο τρίτο σετ.
Με αποφασιστικότητα μπήκε στο σετ η Ομόνοια και ξέφυγε με 05-10 και 07-14 δείχνοντας ότι ήταν το «αφεντικό». Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 12-21 με τον κόουτς Σ. Σάββα να αλλάζει διαγώνιο αποσύροντας τον Ν. Ελευθερίου και πέρασε τον νεαρό διεθνή Φαούτα. Τελικά, η Ομόνοια επικράτησε 13-25 και σε 19’ «έγραψε» το 0-1 σετ.
Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια έλεγξε ξανά τον ρυθμό και προηγήθηκε 06-10 και αύξησε στο +10 10-20 με το νεαρό πασαδόρο Αντώνη Μαυρομμάτη να περνά στο τερέν.  Η ΑΕ Καραβά το πάλεψε, αλλά η Ομόνοια έκλεισε το σετ με  15-25 σε 19’ και αύξησε σε 0-2 σετ.
Η ΑΕ Καραβά ήταν μαχητική με την έναρξη του τρίτου σετ, όμως η Ομόνοια ξέφυγε με 07-12. Η ΑΕ Καραβά τα έδωσε όλα εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση της Ομόνοιας και μείωσε 13-15. Το τάιμ –άουτ που πήρε ο «πράσινος» κόουτς «ξύπνησε» τους παίκτες του που πήραν το σετ με 16-25 σε 20’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ- OMONOIA 0-3  (13-25,15-25, 16-25)
ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(AD. HERRERA): Αl. Herrera, Σοφοκλέους, Ramma, Καλαφάτης, Φιλοκράτους, Kαρακατσάνης – Λίμπερο: Αχιλλέως, Βαρνάβα – Αλλαγές: Χατζηδαμιανού
ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Lescov. Leontyev, Soouza, Ελευθερίου, Αλεξίου, Προδρόμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Φαούτας, Μαυρομμάτης, Λοϊζου

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ  1-3 (20-25, 29-27, 22-25,21-25)
Η Αναγέννηση Δερύνειας «κατέβασε» τον Green Air Παφιακό από την κορυφή. Οι «πράσινοι» κέρδισαν στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» τον μέχρι τις 22:00 απόψε πρωτοπόρο με 1-3 σετ σε 99’ και τον έριξε στη δεύτερη θέση. Η ομάδα της Αναγέννησης έκανε πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε ένα σημαντικό αγώνα και βρίσκεται ισόβαθμη με την Ανόρθωση στην 4η θέση με 18 βαθμούς.
Ο Green Air Παφιακός επηρεασμένος από τη φυγή του Freirre Renan, αγωνίστηκε με δυο ξένους και αυτό στοίχισε. Παράλληλα, όμως δεν μπόρεσε να κτίσει πάνω στη σπουδαία νίκη με την Ομόνοια.
Μετά το ξεκίνημα η Αναγέννηση επιβλήθηκε στο πρώτο σετ και ξέφυγε 13-19. Η ομάδα της Δερύνειας κέρδισε το σετ με 20-25 σε 24’ και «πάγωσε» ακόμα περισσότερο το «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».
Η ομάδα της Πάφου ανασυντάχθηκε και προηγήθηκε 06-02 στο δεύτερο σετ, αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν 07-05. H ομάδα του Καμπερίδη στα μισά του σετ ήταν στο +2 16-14. Το σετ πρόσφερε συγκινήσεις με τους «γαλάζιους» να προηγούνται 21-20 . Το σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο και κρίθηκε στο τάϊ –μπρέικ  με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει 27-25 σε 29’ και να ισοφαρίζει σε 1-1.
Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 06-06. Η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε 11-09 και αύξησε σε 15-11. Άμεσα όμως η Αναγέννηση με σερί 01-04 μείωσε σε 16-15 και το ματς απέκτησε άλλη διάσταση. «Γαλάζιοι» και «πράσινοι» διεκδίκησαν με πάθος το σετ 19-19 με την Αναγέννηση να κερδίζει 22-25 σε 27’ και να προηγείται εκ νέου 1-2 σετ.
Η Αναγέννηση Δερύνειας έκανε «μεστή» εμφάνιση στο τέταρτο σετ και κατάφερε να έχει συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 14-19 με τον Green Air Παφιακό να μειώνει, αλλά την ομάδα του Γ. Μέλκα να ξεφεύγει ξανά με 19-23 και να επικρατεί με 21-25 σε 23’ εξασφαλίζοντας μια σποδαία νίκη με 1-3 σετ.
Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Ευσταθίου, Viller, Ασπιώτης, Χρυσοστόμου, Mιχαήλ – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Καραγιάννης, Antonic, Shvalev, Fellahoglou, Jackson – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος.