Η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Καϊράτ στις 22:00, για την τελευταία αγωνιστική του 8ου ομίλου του Europa Conference League.

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

Έναρξη αγώνα.
** Χωρίς τη μεγάλη φάση στο πρώτο τέταρτο του αγώνα.
15’ Κίτρινη στον Μικάνοβιτς.
21’ Σέντρα του Λέζιακς, κεφαλιά του Κακουλλή, έξω.
23’ Κίτρινη κάρτα στον Γκοράλσκι για σκληρό φάουλ στον Ζαχαρίου.
26’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα μόλις έξω!
30’ Κίτρινη κάρτα στον Ντούγκαλιτς γιατί με το χέρι χτύπησε στο πρόσωπο τον Ζαχαρίου.
ΣΧΟΛΙΟ: Xαμηλός ο ρυθμός του αγώνα. Καλύτερη η Ομόνοια που είχε μια μεγάλη φάση με τον Μποτεάκ, δεν απείλησε καθόλου η Καϊράτ.
39’ Κίτρινη κάρτα στον Ποκατίλοφ για διαμαρτυρία.
45+1’ Πέναλτι για την Καϊράτ. Ο Λέζιακς γκρεμίζει τον Ζοάο Πάουλο στην περιοχή και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα.
45+2’ Ο Ζοάο Πάουλο εκτελεί, ο Ουζόχο αποκρούει!
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-3 (0-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-2
KATOXH: 60-40%
ΣΧΟΛΙΟ: Δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα το πρώτο ημίχρονο. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά δεν έφτιαξε τις πολλές ευκαιρίες, πλην μίας με τον Μποτεάκ. Στις καθυστερήσεις ο Ουζόχο δεν επέτρεψε να βρεθεί η ομάδα του πίσω στο σκορ με την απόκρουσή του στο πέναλτι του Ζοάο Πάουλο!
Έναρξη β’ ημιχρόνου
54’ Μακρινό σουτ του Γκοράλσκι, κοντράρει στον Ζαχαρίου και καταλήγει σε κόρνερ.
56’ Απειλεί η Καϊράτ. Σουτ από τον Ζοάο Πάουλο, διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.
58’ Τριπλή αλλαγή από τον Χένινγκ Μπεργκ. Περνάνε στον αγώνα οι Γκόμεθ, Χούμποτσαν και Ατιέμγουεν, στη θέση των Μπασιρού, Λέζιακς και Μποτεάκ.
59’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο β’ ημίχρονο. Δυνατό σουτ του Ζαχαρίου, μόλις έξω!
64’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Ζαχαρίου.
65’ Κίτρινη κάρτα στον Αμπίκεν.
71’ Κίτρινη κάρτα στον Μπάγκνακ.
72′ Αλλαγή για την Καϊράτ. Ο Καντέ αντί του Αμπίκεν.
76’ Σουτ από τον Μπάγκνακ, έξω.
76’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ντίσκερουντ στη θέση του Χαραλάμπους.
80’ Ζητάει πέναλτι η Ομόνοια για ανατροπή του Παναγιώτου από τον Ντούγκαλιτς. Ο αμυντικός των Καζάκων βρήκε κάτω χαμηλά στο πόδι των παίκτη των «πρασίνων», θα μπορούσε να υποδειχθεί πέναλτι.
86’ Διπλή αλλαγή για την Καϊτάτ. Εκτός οι Ζοάο Πάουλο και Μικάνοβιτς, μέσα οι Σεϊντάκχμετ και Μπουραντσίγιεφ.
90+4’ Κίτρινη κάρτα στον Κέλερ.

ΟΜΟΝΟΙΑ:
Ουζόχο, Λανγκ, Παναγιώτου, Ψάλτης, Λέζιακς (58′ Χούμποτσαν), Μπασιρού (58′ Γκόμεθ), Χαραλάμπους (76′ Ντίσκερουντ), Ζαχαρίου (64′ Λοΐζου), Μποτεάκ (58′ Ατιέμγουεν), Κακουλλής, Ντούρις.
Στον πάγκο: Χοράτσκα, Σέχου, Ατιέμγουεν, Παπουλής, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Τζιωνής, Ντίσκερουντ, Λοΐζου, Τσέποβιτς, Ευαγγέλου, Ασημένος.
KAΪΡΑΤ: Ποκατίλοφ, Αλίπ, Ντούγκαλιτς, Μπάγκνακ, Κέλερ, Αμπίκεν (72′ Kαντέ), Μικάνοβιτς (86′ Μπουραντσίγιεφ), Γκοράλσκι, Ζοάο Πάουλο (86′ Σεϊντάκχμετ), Κόσοβιτς, Σουσενάτσιεφ.
Στον πάγκο: Ουστιμένγκο, Αλικούλοφ, Καντέ, Ούλσιν, Σεϊντακχμέτ, Ουσένοφ, Πολιάκοφ, Μπουραντσίγιεφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μικάνοβιτς, Γκοράλσκι, Ντούγκαλιτς, Ποκατίλοφ, Αμπίνεν, Μπάγκνακ, Κέλερ.
ΣΚΟΡΕΡ:
ΘΕΑΤΕΣ: 3500
Διαιτητής: Genc Nuza (KOS)
Βοηθοί: Fatlum Berisha (KOS), Bujar Selimaj (KOS)
Τέταρτος: Visar Kastrati (KOS)

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Στον πρώτο αγώνα που διεξήχθη στο Καζακστάν στις 16 Σεπτεμβρίου, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0.
** H Ομόνοια προέρχεται από το ισόπαλο 2-2 με την Καραμπάχ στο Μπακού, η Καϊράτ από την εντός έδρας ήττα από τη Βασιλεία με 3-2.
** Οι δύο ομάδες δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης. Η Ομόνοια είναι στην 3η θέση του ομίλου με 3 βαθμούς, η Καϊράτ στην τελευταία με έναν βαθμό.
** Με τις τρεις ισοπαλίες στον όμιλο (με Καϊράτ και Καραμάχ εκτός, με Βασιλεία εντός), η Ομόνοια έχει βάλει στο ταμείο της 498.000 ευρώ. Θυμίζουμε ότι η νίκη δίνει 500.000 και η ισοπαλία 166.000 ευρώ.
** Πέντε Κύπριοι στην 11άδα της Ομόνοιας.
** Εκατό παρουσίες στον πάγκο της Ομόνοιας συμπληρώνει ο Χένινγκ Μπεργκ.