Η Ανόρθωση πέτυχε τρίτη σερί νίκη με τον Ντέλετιτς να είναι «καυτός» στο Μακάρειο στη νίκη με 2-0 επί της ΠΑΕΕΚ.
Ο Σέρβος επιθετικός πέτυχε δύο γκολ (10′, 61′) το βράδυ της Τετάρτης στην εξ’ αναβολής με το τελικό αποτέλεσμα να φέρνει την Ανόρθωση στην 4η θέση και στους 22 βαθμούς.

Η ΠΑΕΕΚ του Μάκη Σεργίδη που πάλεψε το παιχνίδι, και είχε μάλιστα και δοκάρι στο 55′ με το σκορ στο 1-0, έμεινε στους 14 και τη μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην Ανόρθωση.

ΠΑΕΕΚ (Μ. Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο, Χαραλάμπους, Αριστοτέλους (46′ Καπαρτής), Μπάμπιτς, Κούρος (86′ Μασέδο), Φραγκέσκου, Νεοφύτου (46′ Ντίας)
Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Παναγιώτου, Βαρέλα, Νεοφύτου, Γιάνσεν, Τίμερμανς

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος (57′ Ρισβάνης), Πόποβιτς (46′ Χρυσοστόμου), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (86′ Ιωάννου), Ντέλετιτς (66′ Ρουσιάς), Χριστοφή (86′ Αβραάμ)
Στον πάγκο: Τζουρ, Κατσαράβα, Καλτσάς, Κορρέα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πόποβιτς, Κορέια, Χουσμπάουερ
ΣΤΟ ΟΡΙΟ:
Σουμαόρο, Νάντο, Χαραλάμπους, Μπάμπιτς, Φραγκέσκου, Πρόσεκ / Κορρέα, Ντέλετιτς
ΣΚΟΡΕΡ:
10′, 61′ Ντέλετιτς

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Πρώτο σφύριγμα από τον Κυριάκο Χριστοδούλου.
6′ Μακρινό σουτ του Αρτυματά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Πρόσεκ.
7′ ΣΧΟΛΙΟ: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση στο Μακάρειο. Η Ανόρθωση έχει την κατοχή και αναπτύσσεται κυρίως από τα δεξιά. Ο Ντέλετιτς με τον Χριστοφή, φαίνεται να εναλλάσσονται τις θέσεις στα δεξιά και στην κορυφή. Ο Λάζαρος από τα αριστερά κινείται σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Σε παθητικό ρόλο η ΠΑΕΕΚ που θέλει να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία του Πρόσεκ.
9′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κούρο, πάνω από την εστία του Λόρια.
10′ ΓΚΟΛ 0-1: Κάθετη πάσα του Χριστοφή, ο Ντέλετιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ με το δεξί, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πρόσεκ, παρά την προσπάθειά του. (ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)
15′
Κεφαλιά του Μπάμπιτς έπειτα από κόρνερ, η μπάλα έφυγε αριστερά από την εστία του Λόρια.
24′ Κίτρινη στον Πόποβιτς.
30′ Σουτ του Χριστοφή εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε με τον Πρόσεκ να διώχνει σε κόρνερ.
31′ Σέντρα του Ντέλετιτς από τα δεξιά, κεφαλιά του Αραγιούρι στα χέρια του Πρόσεκ.
38′ ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το γκολ του Ντέλετιτς έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα στο Μακάρειο. Η Ανόρθωση δείχνει να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς κρατάει μακριά από την εστία της την ΠΑΕΕΚ όμως επιθετικά δεν έχει δημιουργήσει οτιδήποτε άλλο αξιόλογο στο παιχνίδι.
40′
Απειλεί η ΠΑΕΕΚ. Ο Σουμαόρο επιχείρησε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο σταμάτησε πάνω στον Αντωνιάδη και η μπάλα απομακρύνθηκε.
Δύο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
45+2′
Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη κεφαλιά με τον Πρόσεκ να μπλοκάρει σταθερά.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-1

Έναρξη στο β’ ημίχρονο. Δύο αλλαγές για την ΠΑΕΕΚ με τους Ντίας και Καπαρτή στις θέσεις των Νεοφύτου και Αριστοτέλους. Μία αλλαγή και για την Ανόρθωση με τον Πόποβιτς να μένει στα αποδυτήρια και τον Χρυσοστόμου να παίρνει τη θέση του.
55′ Τεράστια φάση για την ΠΑΕΕΚ. Ο Μπάμπιτς μπήκε στην περιοχή του Λόρια, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στην αριστερή κάθετη δοκό του Λόρια.
57′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Χριστοδουλόπουλου ο Ρισβάνης.
59′ Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.
60′ Βάζει πίεση η ΠΑΕΕΚ. Νέα καλή προϋπόθεση με το σουτ του Σουμαόρο να βρίσκει στον Ρισβάνη και να απομακρύνεται.
61′ ΓΚΟΛ 0-2: Μετά από κόντρα στην άμυνα της ΠΑΕΕΚ, ο Ντέλετιτς που έφυγε στην πλάτη της άμυνας απέφυγε και τον Πρόσεκ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
63′
Κίτρινη στον Χουσμπάουερ.
64′
Μακρινό σουτ του Ντίας, στα χέρια του Λόρια η μπάλα.
66′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ντέλετιτς πέρασε έξω με τον Ρουσιά να περνά στη θέση του.
70′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Η κάθετη που έγινε προς τον Χρυσοστόμου, από τον Χριστοφή, ο Πρόσεκ είχε απάντηση στον νεαρό μέσο της Ανόρθωσης.
73′
Μακρινό σουτ του Κούρου, η μπάλα πάνω από την εστία του Λόρια.
75′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κάθετη του Αρτυματά στον Ρουσιά, που δεν κατάφερε να νικήσει τον Πρόσεκ σε τετ α τετ.
83′ Διακοπή στο παιχνίδι για τραυματισμό του Κούρου. Θα αποχωρήσει με φορείο ο αμυντικός της ΠΑΕΕΚ.
86′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση και μία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Αβραάμ αντί του Χριστοφή και ο Ιωάννου αντί του Χουσμπάουερ. Ο Μασέδο στη θέση του Κούρου.