Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να προσπαθήσει πολύ, δίχως να πατήσει το γκάζι, βρήκε τρόπο να πάρει εντός έδρας νίκη σε βάρος της Ζάλγκιρις (95-82) για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε ήταν… παντού έχοντας 15 πόντους με 7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 24 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν την πληθώρα επιλογών που είχαν και πήραν γρήγορα μια καλή διαφορά (20-11 στο 10′). Η Ζάλγκιρις ήξερε από πριν πως δεν έχει το μέγεθος και τον πάγκο για να παίξει άμυνα υψηλού επιπέδου κάτι που επέτρεψε στη “Βασίλισσα” να σημειώσει 51 πόντους μέχρι την ανάπαυλα, δίχως όμως αυτό να σημαίνει πως ένιωθε ασφαλής (51-45 στο 20′), κυρίως γιατί οι πράσινοι είχαν 7/12 από την περιφέρεια.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στο δεύτερο μέρος, παρά τις απουσίες, η Ζάλγκιρις είχε τον τρόπο να δείχνει απειλητική.Στην τελική ευθεία όμως, τα μεγάλα σουτ που έβαλαν οι παίκτες της ισπανικής ομάδας βοήθησαν προκειμένου να ανοίξει γρήγορα η διαφορά κι ένας αγώνας που -μέχρι το 30ο λεπτό- ήταν υπό διαπραγμάτευση, να εξελιχθεί σε ευρεία εντός έδρας επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 51-45, 75-70, 95-82.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4 (1/5 σουτ), Ερτέλ 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βούκτσεβιτς 7, Πουαριέ 12 (3/3 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ταβάρες 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιουλ 13 (3/9 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 15 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 8 (2), Μπλάζεβιτς 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Λεκαβίτσιους 12 (10 ασίστ), Καλνιέτις 2 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 6 (2), Ντράγκιτς 6 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Κάβανο 14 (3), Γκιφάι 12 (2), Ουλανόβας 5 (1).