Με δράστη τον Δανιήλ Παρούτη, ο Ερμής πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Ολυμπιάδας Λυμπιών με 1-0 στο «Αμμόχωστος», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας.
Η ομάδα της Αραδίππου, «κόλλησε» δεύτερη σερί νίκη, αφού προηγήθηκε τη περασμένη βδομάδα η επικράτηση επί της Καρμιώτισσας με το ίδιο σκορ. Πλέον, ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς προσπερνώντας με ένα βαθμό την Ολυμπιάδα Λυμπιών.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Γκονσάλβες, Κατσιάμης (85′ Θωμά), Ρεγκινάτο, Παπαπερικλέους (64′ Γιωρκάτζιης), Πάντα, Μάρτινς, Μιχαήλ (85′ Φιλίππου), Λουσέρο, Ντζάι, Μαρνέρος (52′ Ηρακλέους), Κάστρο
ΕΡΜΗΣ: Μελκά, Λιασίδης, Μπέριος (46′ Τιεντσέου), Γεωργίου (86′ Μαρβίν), Πουτζιουρής, Χαραλάμπους, Μπρους, Παρούτης (86′ Μανέ), Καραμόκο (77′ Σάσι), Δανιήλ, Ντιούφ (52′ Παπαθανασίου)

Έναρξη του αγώνα.
15′ ΣΧΟΛΙΟ: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση. Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία ακόμη με την γηπεδούχο ομάδα να ελέγχει κάπως καλύτερα την κατοχή.
20′ Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι για χέρι του Καραμόκο εντός περιοχής. Η φάση δεν είναι ξεκάθαρη, με την επαναληπτική προβολή να μη διευκρινίζει αν βρήκε στο στήθος ή το χέρι.
23′
Σουτ του Γεωργίου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
34′ Κίτρινη στον Λιασίδη.
44′ ΓΚΟΛ 0-1: Λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Παρούτη μετά από αδυναμία να διώξει η άμυνα που με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Έναρξη β’ ημιχρόνου. Αλλαγή για τον Ερμή με τον Τιεντσέου αντί του Μπέριου.
49′
Ο Μαρνέρος δεν κατάφερε από το ύψος της περιοχής να βρει τη μπάλα για να της δώσει πορεία προς την εστία.
52′ Αλλαγή για τον Ερμή. Ο Παπαθανασίου πέρασε στη θέση του Ντιούφ. Αλλαγή και για την Ολυμπιάδα με τον Ηρακλέους αντί του Μαρνέρου.
64′ Αλλαγή για την Ολυμπιάδα. Ο Γιωρκάτζιης αντί του Παπαπερικλέους.
71′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ερμή, μετά από γύρισμα του Μπρουσέ, δεν μπόρεσε από κοντά ο Γεωργίου να στείλει τη μπάλα σε κενή εστία με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ.
77′ Αλλαγή για τον Ερμή. Αντί του Καραμόκο ο Σάσι.
84′ Κίτρινη στον Φάμπιο.
85′ Διπλή αλλαγή για την Ολυμπιάδα. Ο Θωμά αντί του Κατσιάμη και ο Φιλίππου αντί του Μιχαήλ.
86′ Διπλή αλλαγή και για τον Ερμή. Μανέ και Μαρβίν αντί Παρούτη και Γεωργίου.