Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η νικήτρια του πρώτου Βαρωσιώτικου ντέρμπι στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας τη σεζόν 2021 -2022. Η ομάδα του Κ. Αδάμου κέρδισε σχεδόν μετά από δυόμισι ώρες την Ανόρθωση με 3-2 σετ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και είναι αήττητη.

Η Ανόρθωσις από την άλλη που έπαιξε με τον τρίτο της ξένο Bjelica, μπορούσε να κερδίσει, αλλά έχασε στο τάϊ – μπρέικ και έμεινε στον ένα βαθμό σε δυο αγώνες.

Μοιρασμένο ήταν το ντέρμπι της Αμμοχώστου στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν (11-10, 12-13). Η ομάδα του Χριστοφιδέλη βρήκε τον τρόπο να βρεθεί στο +4 12-16. Η Ανόρθωση ξέφυγε και άλλο 16-22 για να κερδίσει 19-25 σε 25’  κάνοντας το 0-1 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 08-04. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και μεγάλωσαν τις αποστάσεις 13-06 και 17-11 και αυτόματα έγιναν φαβορί για το σετ. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε στο σκορ με τον κόουτς Κ. Χριστοφιδέλη να χρησιμοποιεί τον V. Knezevic, αλλά σε 29’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε 25-21’ ισοφαρίζοντας.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να  είναι ισόπαλες 09-09. Η Νέα Σαλαμίνα όμως προηγήθηκε 14-10 και έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» του Κ. Αδάμου ήταν πιο σταθεροί και βρέθηκαν στο +5 17-12. Το σετ δεν είχε τεράστιες αυξομειώσεις 19-15 για την ομάδα της Ν. Σαλαμίνας. Οι «ερυθρόλευκοι» με το 23-15 «χαϊδεψαν» την κατάκτηση του σετ. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε σε 24-20, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το σετ με 25-20 σε 28’ ανατρέποντας το ματς (2-1).

Με προσπάθεια να κυριαρχήσουν άρχισαν το τέταρτο σετ «ερυθρόλευκοι» και «κυανόλευκοι».  Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 07-04 . Παρά τις αυξομειώσεις, η Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε την πρωτοπορία και βρέθηκε στο +5 19-14. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε στο -2 19-17. Η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, έστω και εάν η Ανόρθωσις έδειχνε  πολύ πιεστική και ισοφάρισε 20-20. Τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες . Στα τελευταία στάδια του σετ ο κόουτς της Ν. Σαλαμίνας έριξε στον αγώνα τον Ισπανό πασαδόρο  Brugue  στη θέση του Κ. Αχιλλέως.  ΄Όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους σε ένα πολύ συναρπαστικό σετ.  Η Ανόρθωσις κέρδισε με 25-27 σε 32΄και ισοφάρισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι σε 2-2 σετ.

H Nέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά στο πέμπτο σετ και προηγήθηκε 3-0 . Το σετ απέκτησε νέο χρώμα όταν η Ανόρθωσις μείωσε 6-4. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ξεφύγει 11-7, αλλά η Ανόρθωσις μείωσε 12-10. Το σετ θα κρινόταν ξανά στις λεπτομέρειες με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 13-11, αλλά οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στον πόντο 14-13, αλλά η Νέα Σαλαμίνα πήρε τη νίκη με 15-13 σε 19’ και το Βαρωσιώτικο με 3-2 σετ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ( Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Barreto, Αχιλλέως, Σαββίδης, Balbague, Νικολάου, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Brugue.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Pepic, Bjelica, Χριστοφόρου, Halanda, Α. Χρυσοστόμου, Δημητρίου – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πρωτοψάλτης, Κnezevic, Π. Χρυσοστόμου, Κοντός.