Η Ανόρθωση προηγήθηκε με 2-0 της Φλόρα Ταλίν για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League, όμως πέταξε το προβάδισμά της με τους Εσθονούς να επιστρέφουν και να παίρνουν την ισοπαλία 2-2. Δεν βγάζει αντίδραση η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια που έμεινε για άλλο ένα παιχνίδι χωρίς νίκη.
Στην Ευρώπη, η βαρωσιώτικη ομάδα πήρε ναι μεν τον ένα βαθμό, όμως η αδυναμία της να κερδίσει, την βγάζει… νοκ άουτ από τις όποιες πιθανότητες υπήρξαν για πρόκριση.
Η Ανόρθωση ήταν καλή, μέχρι το μισάωρο που βρήκε τα γκολ με Ντέλετιτς και Πόποβιτς. Αφότου δέχθηκε τη μείωση στο 38′, προσπάθησε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, δίχως όμως να τα καταφέρει με τον Σάπινεν να σκοράρει και τα δύο γκολ, με αυτό στο 79′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ. Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν (46′ Κορρέα), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αντωνιάδης (75′ Αβραάμ), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (69′ Ιωάννου), Ντέλετιτς (59′ Καλτσάς), Ουάρντα, Κατσαράβα (59′ Λάζαρος)
Στον πάγκο: Λόρια, Ρουσιάς, Λάφερτι, Νινούα, Χατζιμιτσής, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

ΦΛΟΡΑ (Γ. Χεν): Ίγκονεν, Κουσκ, Πουργκ, Λίλαντερ, Κολάστε, Ογιάμα (66′ Αλίκου), Πόουμ (70′ Μίλερ), Σόμετς, Ζένιοφ, Βασίλιεφ, Σαπίνεν (83′ Κουράκσιν)
Στον πάγκο: Παβλάσκις, Νομ, Λούκα, Ρέινκορτ, Τούγκιας, Σέιν, Βάιλα, Χουσάρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρισβάνης / Αλίκου
ΣΚΟΡΕΡ: Ντέλετιτς (25′), Πόποβιτς (28′) / Σάπινεν (38′)
ΘΕΑΤΕΣ:
5.000 περίπου
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ίστβαν Βαντ, Ούγγρος (Β. Τοθ / Ι. Άλμπερτ)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ENHMEΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Έναρξη στον αγώνα.
4′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν μετά από κόρνερ του Πόποβιτς, η μπάλα πάνω από την εστία του Ίγκονεν.
9′ ΣΧΟΛΙΟ: Με 4άδα η Ανόρθωση στην άμυνα, επιλέγει να παίξει κυρίως από τα άκρα σε αυτά τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Η Φλόρα δυσκολεύεται στο να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να φτάσει στην περιοχή της Ανόρθωσης. Μέχρι στιγμής όμως στο παιχνίδι μας, κανένας από τους δύο τερματοφύλακες δεν ανυσήχησαν ιδιαίτερα.
17′
Εκτέλεση φάουλ του Βασίλιεφ, ο Σαπίνεν προσπάθησε να απειλήσει με προβολή, με τη μπάλα να περνάει έξω.
18′
Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.
19′ ΔΟΚΑΡΙ για την Φλόρα! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πουμ, η μπάλα βρήκε στην οριζόντια δοκό του Τζουμ και κατέληξε έξω.
25′ ΓΚΟΛ 1-0: Γύρισμα του Χουσμπάουερ από τα αριστερά, ο Ντέλετιτς με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ
28′ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Κατσαράβα με ωραία ενέργεια από τα αριστερά που απελευθερώθηκε, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Πόποβιτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ
38′ ΓΚΟΛ 2-1: Γύρισμα από τα αριστερά του Ζένιοφ στην περιοχή του Τζουρ, η μπάλα πέρασε από τον Αραγιούρι με τον Σάπινεν να σκοράρει από κοντά. ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 2-1

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Θέλει διαχείριση, το γκολ… ξίνισε (ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ)

Έναρξη στο β’ ημίχρονο. Μία αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κορρέα αντί του Αμπαρτζουμιάν.
50′
Σέντρα του Ντέλετιτς, ο Χουσμπάουερ έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.
55′ Σουτ του Χουσμπάουερ εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Ίγκονεν.
57′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα που έγινε από τα αριστερά του Ουάρντα, ο Κατσαράβα κατέβασε τη μπάλα, όμως το πλασέ του σταμάτησε πάνω στον Ίγκονεν.
59
‘ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Λάζαρος και Καλτσάς αντί των Κατσαράβα και Ντέλετιτς.
66′ Αλλαγή για τη Φλόρα. Ο Αλίκου αντί του Ογιάμα.
69′ Αλλαγή η Ανόρθωση. O Iωάννου αντί του Πόποβιτς.
70′ Αλλαγή για την Φλόρα. Ο Μίλερ αντί του Πόουμ.
72′ Μακρινό σουτ του Αρτυματά, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ίγκονεν, αφού αναπήδησε στο έδαφος.
74′ Μετά από σουτ του Σάπινεν, ο Τζουρ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
75′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Αβραάμ αντί του Αντωνιάδη.
79′ ΓΚΟΛ 2-2: Έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Σάπινεν, που ξεπέρασε τον Τζουρ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
82′
Ωραία πέρασε ο Βασίλιεφ στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζουρ. Κίτρινη στον Αλίκου.
83′ Αλλαγή για την Φλόρα. Ο Κουράκσιν αντί του Σάπινεν.
86′ Τεράστια φάση για την Φλόρα. Γύρισμα του Ζένιοφ με τον Μίλερ να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζουρ.
90+2′ Σουτ του Ιωάννου, απέκρουσε ο Ίγκονεν, η μπάλα έφτασε στον Ουάρντα που έκανε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Ίγκονεν.