Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Άχνας για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήαμτος και έφτασε τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Λυτρωτής για την ομάδα του Νταβίντ Καταλά ο Χοσέ Ρομό στο 64′, με τον Βενεζουελάνο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στο 62′ και να δίνει τη λύση.
Πέμπτη σερί νίκη για τους «κιτρινοπράσινους», έμεινε στους δύο βαθμούς ο Εθνικός.

ΑΕΚ (Ντ. Καταλά): Τούμπας, Γκουστάβο, Τρισκόφσκι, Φαράζ (46′ Τιάγκο), Γκαρσία (46′ Τάντι), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα (79′ Άμπραχαμ), Ντάρμπισαϊαρ (62′ Ρόμο), Τόμοβιτς, Γκιούρτσο (46′ Ακοράν)
Στον πάγκο:  Λεάλ, Oλατούνζι, Ναούμ, Γκονζάλεθ, Μακρής, Χριστοφόρου

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Άδωνη, K. Ηλία (70′ Μ. Ηλία), Ασούμπρε (70′ Ελουντού), Αράζ (46′ Ιωάννου), Κουντόμπιακ (37′ Κουμής), Φλοριάν (79′ Φλοριάν), Κυπριανού, Φόλμπρεχτ, Ταράσοφς

Έναρξη του αγώνα.
11′ ΣΧΟΛΙΟ: Τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ελέγξει την κατοχή και τον Εθνικό να προσπαθεί να βρει κενούς χώρους στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν κυρίως από τα δεξιά, να προσεγγίζουν την περιοχή του Μπογκατίνοφ.
13′ Μακρινό σουτ του Φαράζ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.
28′ ΣΧΟΛΙΟ: Συνεχίζει να προσπαθεί η ΑΕΚ που ακόμη δεν έχει βρει τη μεγάλη ευκαιρία για να απειλήσει την εστία του Εθνικού. Κλείνουν μέχρι στιγμής του διαδρόμους οι φιλοξενούμενοι που αναγκάζουν τους «κιτρινοπράσινους» να παίξουν και με γεμίσματα στην περιοχή του Μπογκατίνοφ, όμως απομακρύνουν με σχετική ευκολία οι παίκτες του Ηλία Χαραλάμπους.
30′
Κίτρινη κάρτα στον Αράζ.
31′ Σουτ του Τρισκόφσκι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.
37′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Κουμής αντί του Κουντόμπιακ.
43′ Επικίνδυνο γύρισμα του Γκιούρτσο από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Μπογκατίνοφ.
Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Έναρξη στο β’ ημίχρονο. Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Τάντι, Ακοράν και Τιάγκο αντί των Γκαρσία, Γκιούρτσο και Φαράζ. Μία αλλαγή και από τον Εθνικό με τον Ιωάννου αντί του Αράζ.
50′
Καλή στιγμή με τον Φλοριάν για τον Εθνικό, όμως το σουτ του κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
53′ Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς.
56′ Κίτρινη κάρτα στον Ασούμπρε.
59′ Επικίνδυνη σέντρα του Τάντι από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.
62′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρόμο αντί του Ντάρμπισαϊαρ.
63′ Μακρινό σουτ του Ακοράν, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι η μπάλα.
64′ ΓΚΟΛ 1-0: Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Ρομό έπιασε τη κεφαλιά, αυτή σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, επέστρεψε όμως στον Βενεζουελάνο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
68′
Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Εσπινόσα, μονοκόμματο σουτ του Τρισκόφσκι, η μπάλα πέρασε έξω.
70′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μ. Ηλία και Ελουντού αντί των Κ. Ηλία και Ασούμπρε.
79′ Αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Άμπραχαμ αντί του Επινόσα και ο Ντόλεζαλ αντί του Φλοριάν.
85′ Γύρισμα του Ελουντού στην περιοχή της ΑΕΚ, έδιωξαν οι γηπεδούχοι με τον Τόμοβιτς.
86′ Συρτό σουτ του Ελουντού, η μπάλα παράλληλα από την εστία του Τούμπα.