Είναι γεγονός ότι για μία περίοδο ετών το «Αντώνης Παπαδόπουλος» ήταν ένα… αφιλόξενο γήπεδο για την ΑΕΚ, αυτό ωστόσο δεν ισχύει τα τελευταία χρόνια. Την τελευταία εξαετία και συγκεκριμένα από τη σεζόν 2015-16, κατέγραψε έξι νίκες στην έδρα όπου τη Δευτέρα θα αντιμετωπίσει την Ανόρθωση, σε ένα ντέρμπι με ιδιαίτερη σημασία.
Από τότε μέχρι και πέρυσι, μόνο μία σεζόν δεν κατάφερε να νικήσει στο «ΠΑΠ» την ομάδα της Αμμοχώστου ως φιλοξενούμενη κι αυτό καταδεικνύει πως δεν έχει κανένα… ψυχολογικό βάρος όταν το επισκέπτεται! Ιδού αναλυτικά τι συνέβη τα τελευταία χρόνια:
2015-16: Με γκολ του Αντρέ Άλβες, η ΑΕΚ αποχώρησε νικήτρια με 1-0 στις 12 Μαρτίου 2016.
2016-17: Την συγκεκριμένη σεζόν, η ομάδα της Λάρνακας νίκησε δύο φορές την Ανόρθωση. Στην πρώτη φάση είχε επικρατήσει με 1-0 με γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στις 7 Ιανουαρίου 2017, ενώ με το ίδιο σκορ είχε νικήσει στις 20 Μαΐου για τα πλέι οφ, με σκόρερ τον Ακοράν!
2017-18: Είναι η μοναδική σεζόν από την περίοδο 2015-16 μέχρι και πέρυσι που δεν κατάφερε να νικήσει. Στις 7 Ιανουαρίου του 2018 είχε χάσει με 3-1 για την α’ φάση (το γκολ πέτυχε ο Τομάς), ενώ στα πλέι οφ οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, με σκόρερ τον Μοϊσόφ.
2018-19: Επικράτησε με 2-1 στις 29 Οκτωβρίου 2018, στον αγώνα του πρώτου γύρου της πρώτης φάσης, με σκόρερ τον Τέτε και τον Φλοριάν.
2019-20: Με δύο γκολ του Τρισκόφσκι, η ΑΕΚ αποχώρησε νικήτρια από το «ΠΑΠ» με 2-1, σε αγώνα που διεξήχθη την 1η Μαρτίου 2020!
2020-21: Πάλι με δύο γκολ του «Τρίσκο», η ομάδα της Λάρνακας νίκησε με 2-0, στις 9 Μαΐου 2021, στον τελευταίο αγώνα του περσινού πρωταθλήματος!