Ανόρθωση-Καρμιώτισσα 5-1: Στα ημιτελικά με πεντάρα! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ) – Balla.com.cy

Ανόρθωση-Καρμιώτισσα 5-1: Στα ημιτελικά με πεντάρα! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Ανόρθωση προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου με δεύτερη νίκη κόντρα στην Καρμιώτισσα». Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια νίκησε με 5-1 την Καρμιώτισσα και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «4» του θεσμού.

Πέντε ποδοσφαιριστές σκόραραν για τους νικητές (Χριστοφή 15’, Καλτσάς 22’, Μανιάς 34’, Χούσμπαουερ 57’, Παρούτης 79’), μείωσε προσωρινά ο Χέρσκοβιτς (61’) για την ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών. Τρεις ασίστ από τον Ντορ Μίχα.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ανόρθωση «εξαφάνισε» κάθε πιθανότητα αποκλεισμού με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Καρμιώτισσα και εξασφάλισε εισιτήριο πρόκρισης στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Στο 15’ ο Χριστοφή με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντορ Μίχα άνοιξε το σκορ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Καλτσάς μετά από ασίστ του Ντορ Μίχα διπλασίασε τα γκολ για την Ανόρθωση με σουτ.

Οι ασίστ του Ντορ Μίχα όπως και τα γκολ της Κυρίας έγιναν τρία στο 34’ όταν ο Ισραηλινός σέντραρε και ο Μιχάλης Μανιάς με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Στο β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αλλαγές και το παιχνίδι να συνεχίζει να κυμαίνεται σε ικανοποιητικό επίπεδο όσο αφορά τον ρυθμό.

Στο 57’ ο Χούσμπαουερ αξιοποίησε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με πλασέ έκανε το 4-0, ενώ η Καρμιώτισσα μείωσε στο σκορ με τον Χέρσκοβιτς.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Δανιήλ Παρούτης στο 79’ με το πρώτο του επίσημο γκολ με την φανέλα της Ανόρθωσης στο ντεμπούτο του.

Re-Play:

4′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

9′  Ο Γκαλίτσιος σεντράρει από δεξιά, ο Χρίστου απομακρύνει την μπάλα, με τον Αρτυματά εκτός περιοχής να κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει έξω.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χουσμπάουερ να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, η μπάλα πάνω στον Κίττο που αποκρούει!

15′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χριστοφή με κεφαλιά ανοίγει το σκορ μετά από σέντρα του Μίχα.

16′ Ο Αρτυματάς βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

17′ Κόρνερ για την Ανόρθωση μετά από σουτ του Καλτσά.

Ο Ρισβάνης έκανε επιθετικό φάουλ στον Σάββα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Καλτσά.

22′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καλτσάς μετά από ασίστ από τον Μίχα μπήκε στην περιοχή και με σουτ ζευγάρωσε τα γκολ της Aνόρθωση.

24′ Σουτ από τον Χριστοφή, αποκρούει ο Κίττος.

25′ Κόρνερ για την Ανόρθωση μετά από σουτ από τον Μανιά και παρέμβαση από τον Παχίπη.

26′ Η μπάλα στα χέρια του Κίττου μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

27΄Ο Ευσταθίου σεντράρει από αριστερά, ο Αρτυματάς απομακρύνει την μπάλα.

30′ Κόρνερ για την Καρμιώτισσα μετά από σέντρα του Κωμοδίκη και παρέμβαση του Γκαλίτσιου.

31′ O Nτουάρτε εκτός περιοχής σουτάρει, ο Τζουρ πέφτει και μαζεύει την μπάλα.

32′ Κόρνερ για την Ανόρθωση

34′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Μανιάς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μίχα κάνει το 3-0.

36′ Ο Σουμπουνού στην περιοχή κάνει το σουτ, η μπάλα καταλήγει έξω.

39′ Φάουλ για την Ανόρθωση από δεξιά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι.

40′ Εκτέλεσε το φάουλ ο Καλτσάς, απομακρύνει την μπάλα ο Σάσι.

42′ Ο Μίχα σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω. Πάνω από την εστία του Κίττα η μπάλα μετά το σουτ από τον ιδιαίτερα δραστήριο Ισραηλινό.

44′ Σουτ από τον Χουσμπάουερ, απέκρουσε ο Κίττος.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46′ Π.Αρτυματάς αντί Ρισβάνη.

46′ Ελουντού αντί Καλτσάς.

46′ Πηλέας αντί Κ.Αρτυματά

46′ Πέρεζ αντί Σάββα.

46′ Καψός αντί Ευσταθίου.

46′ Χατζηβασίλης αντί Μ.Σάσι.

46′ Ο Μανιάς ξεφεύγει από τον Καψό και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

51′ Ο Μίχα με ατομική ενέργεια στην περιοχή πλασάρει, πέφτει και εξουδετερώνει ο Κίττος.

53′ Ο Χατζηβασίλης στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, όμως ο διαιτητής υπέδειξε ότι ο ποδοσφαιριστής βρήκε την μπάλα με το χέρι. Εξετάστηκε η φάση.

Το VAR έδειξε ότι ο Χατζηβασίλης ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

57’ΓΚΟΛ 4-0! Ο Χούσμπαουερ κάνει το 4-0. Μετά από λάθος του Κίττου ο Χουσμπάουερ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 4-0.

58′ Ο Μανιάς στην περιοχή έκανε το τακουνάκι προς τον Ελουντού όμως η μπάλα καταλήγει έξω.

59′ Κόρνερ για την Ανόρθωση. Εκτέλεσε ο Πηλέας, απομακρύνουν την μπάλα οι αμυντικοί.

61′ ΓΚΟΛ 4-1! Ο Χέρσκοβιτς με ωραία ενέργεια εκτός περιοχής και σουτ μειώνει σε 4-1.

66′ Χρυσοστόμου αντί Μαργκάσα.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Ελουντού για φάουλ.

69′ Φάουλ για την Καρμιώτισσα.

Ο Χέρσκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα στο «τείχος» και ο Χρίστου στην επαναφορά σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Τζουρ.

73′ Χρυσοστόμου αντί Σουμπουνού Μπουμπακάρι.

73′ Παρούτης αντί Χριστοφή.

78′ Ο Μανιάς στην περιοχή προσπάθησε να δώσει την πάσα στον Παρούτη, όμως πρόλαβαν οι αμυντικοί της Καρμιώτισσας.

79′ Ο Μανιάς με προβολή σημαδεύει το δοκάρι μετά από γύρισμα του Παρούτη.

79′ ΓΚΟΛ 5-1! Ο Παρούτης στην περιοχή σκοράρει με σουτ. Πρώτο επίσημο γκολ για τον Δανιήλ Παρούτη με την φανέλα της Ανόρθωσης.

80′ Ο Ελουντού στην περιοχή σουτάρει και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

87′ Παπλωματάς αντί Κίττου.

88′ Σουτ από τον Χρίστου, η μπάλα καταλήγει πάνω από την εστία του Τζουρ, έξω.

90′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+1′ O Ελουντού απέναντι από τον Παπλωματά σουτάρει και ο νεαρός τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Ανόρθωση(Τ.Κετσπάγια): Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (Πηλέας 46′), Μανιάς, Μίχα, Καλτσάς (Ελουντού 46′), Χουσμπάουερ, Ρισβάνης (Π. Αρτυματάς 46′), Μαργκάσα (Χρυσοστόμου 67′), Κορρέα, Χριστοφή (Παρούτης 73′).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Μπουσουλάτζιτς.
Καρμιώτισσα(Γ.Ποντικός):Κίττος (Παπλωματάς 87′), Στυλιανού, Ευσταθίου (Καψός 46′), Παχίπης, Μπουμπακάρι (Χρυσοστόμου 73′), Μ. Σάσι (Χατζηβασίλης 46′), Κωμοδίκης, Σάββα (Πέρεζ  46′), Χρίστου, Ντουάρτε, Χέρσκοβιτς.

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

*Γκαλίτσιος, Κ.Αρτυματάς, Ρισβάνης είναι οι μοναδικοί που παρέμειναν στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ματς με την Ομόνοια.