Μπήκε με νίκη στη νέα εποχή η ΑΕΛ.
Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 2-0 του Ολυμπιακού στο πρώτο παιχνίδι τους στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ Stadium και πλησίασε στους τρεις βαθμούς από την πρώτη 6άδα.
Το ιστορικό πρώτο γκολ το πέτυχε ο Βασίλης Παπαφώτης στο 29ο λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα το διαμόρφωσε ο Μπεραχίνο με γκολ στο 89.

ΑΕΛ: Μούριελ Τεσέιρα, Κάσα, Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης (75′ Μεντόγεβιτς), Μιραλάς (90+4′ Ανδρέου), Σάντος, Μιλιντσεάνου (85′ Μπεραχίνο), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Σις (75′ Μακρής)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Τσέποβιτς,  Παντελή,  Συλβέστρος, Ιωάννου, Κοντινέλα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Λιασίδης (46′ Ψύχας), Μουκτάρης, Γκεριέ, Έσελινγκ, Δόσης (75′ Σλόγκαρ), Ιωάννου (46′ Χέντρικς), Πεχλιβάνης (66′ Ευτυχίδης), Νάνι (86′ Σάλι), Κυριάκου Κορόμα
Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Σάλι, Μάρκοβιτς, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ζευκής, Χαραλάμπους, Πουέρτας

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

9′
Κίτρινη κάρτα σε Σάντος (ΑΕΛ) και Μουκτάρη (Ολυμπιακός).
11′ Μακρινό σουτ του Τζάλμα έξω.
14′ Ωραία κίνμηση από τον Σάντος και σουτ στα χέρια του Μολ.
19′ Απείλησε ο Ολυμπιακός. Ο Κορόμα από καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά ο Μπιλοβάρ έβαλε σωτήρια την κόντρα και αποσόβησε το μοιραίο.
21′ Σουτ του Κάσα από πλάγια, μάζεψε ο Μολ.
29′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ο Κάσα έκανε την σέντρα και ο Παπαφώτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

36′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Βγήκε η σέντρα από δεξιά, ο Πεχλιβάνης έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά ο Μιλοβάρ μπήκε στην πορεία της μπάλας και του στέρησε την ισοφάριση.
45+2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Η κεφαλιά του Έσελινγκ σταμάτησε στο δοκάρι.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Χέντρικς και Ψύχας, έξω Ιωάννου και Λιασίδης.
48′ Απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα έξω.
66′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στην θέση του Πεχλιβάνη πέρασε ο Ευτυχίδης.
67′ Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, έκλεψε ο Ευτυχίδης ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο Μούριελ.
72′ Το σουτ του Παπαφώτη σταμάτησε σε σώματα αμαυντικών.
75‘ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα Μεντόγεβιτς και Μακρής, έξω Παπαφώτης και Σις.
77′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Το πλασέ του Γκεριέ σταμάτησε στο δοκάρι.
89′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Μπεραχίνο μπήκε στην περιοχή, άντεξε στην πίεση και από πολύ πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.