Με ένα αυτογκόλ του Χαρογιάν στο 29’ το ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε 1-0 της Ανόρθωσης συνέχισε το νικηφόρο του σερί (9 νίκες) και επέστρεψε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Ντβάλι, Βιγιαφάνες (61′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μπλουμ (71′ Σατσιάς), Μαρκίνιος (89′ Τσεπάκ), Γουίλερ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Μορέιρα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς (58′ Πάντσεον), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν (81′ Χριστοφή), Γουαρίς, Αντωνίου, Σαμπό, Νινγκά, Χαρογιάν, Κορρέα (68′ Χρυσοστόμου), Ιωάννου (58 Παρούτης)

ΑΠΟΕΛ: Κρέσπο, Μαρκίνιος (2).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αντωνίου, Ιωάννου, Νινγκά (2).

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Περίπου 10.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες του ΓΣΠ.
1′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν για δυνατό φάουλ στον Μαρκίνιος.
4′ Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ. Αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Κβιλιταια βρέθηκα απέναντι στον Λόρια αλλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έδιωξε την μπάλα.
9′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Γουαρίς στον Σούσιτς.
10′ Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Λόρια τον… ψάρεψε, έπεσε στην αριστερή του γωνιά και απέκρουσε την μπάλα.
18′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια εκτός ισορροπίας, η μπάλα στα χέρια του Λόρια.
20′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Λάθος γύρισμα του Ντβάλι στον Μπέλετς, πρόλαβε ο Νινγκά ο οποίος από πολύ πλάγια δεξιά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
21′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό έπιασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά ο Λόρια εκτινάχθηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.
29′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Σούσιτς έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Κβιλιτάια έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Λόρια και στην επιστροφή της χτύπησε στον Χαρογιάν και πήγε στα δίχτυα.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Διατέθηκαν 9.111 εισιτήρια.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
53′ Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα για φάουλ στον Βιγιαφάνες.
58′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Πάντσεον και Παρούτης, έξω Αρτυματάς και Ιωάννου.
61′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Βιγιαφάνες πέρασε ο Ντάλσιο.
62′ Πετυχαίνει γκολ το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.
68′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Κορρέα ο Χρυσοστομου.
69′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καρώ απομακρύνει πάνω στην γραμμή στο πλασέ του Παρούτη.
71′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς στην θέση του Μπλουμ.
75′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Νινγκά έφυγε μόνος αλλά το πλασέ του έφυγε πολύ έξω.
81′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί του Αμπαρτζουμιάν.
87′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Πλασέ του Σατσιά από καλή θέση, η μπάλα έφυγε έξω.
89′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Μαρκίνιος, μέσα ο Τσεπάκ.