Η Σαλερνιτάνα ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Έμπολι στην Τοσκάνη, ενώ λίγο πριν το φινάλε έχασε πέναλτι και την ευκαιρία για να αγκαλιάσει την παραμονή στη Serie A. «Χαρακίρι» για δεύτερη σερί αγωνιστική για τη Σαλερνιτάνα! Η ομάδα του Ντάβιντε Νικόλα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να χάσει πέναλτι λίγο πριν το φινάλε, μένοντας στο 1-1 με την Έμπολι στην Τοσκάνη. Κάπως έτσι και μετά από αυτή την ισοπαλία, η Τζένοα με την Κάλιαρι παραμένουν ζωντανές και στο -2 από τη σωτηρία, με την Σαλερνιτάνα να αγχώνεται ενώ για διαδοχικά ματς καταφέρνει να… αυτοκτονήσει στο φινάλε (όπως και στο περασμένο με την Κάλιαρι). Αυτός ο βαθμός, πάντως, έφτανε ώστε να υποβιβαστεί και μαθηματικά η Βενέτσια, η οποία στη σεζόν της επιστροφής της δεν κατάφερε να αποφύγει το μοιραίο. Καλύτερη εκκίνηση για την Έμπολι στο πρώτο μέρος, με τους Κουτρόνε (2’) και Πιναμόντι (25’) να απειλούν. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε, με τον Κουτρόνε να βρίσκει δίχτυα στο 31ο λεπτό για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Αντρεατσόλι (1-0), η οποία το διατήρησε ως το φινάλε του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος είχε τελείως διαφορετική εικόνα, με τη Σαλερνιτάνα να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, να πιέζει ασφυκτικά και να φτιάχνει τη μία φάση μετά την άλλη. Παρόλα αυτά απέναντί της βρήκε έναν τρομερό Βικάριο, με τον κίπερ της Έμπολι να μην καταφέρνει να αντιδράσει σωστά, πάντως, στα 76’ με τον Μπονατσόλι να ισοφαρίζει (1-1). Και έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μετά την εξέταση του VAR, αλλά ο Περότι που ανέλαβε την εκτέλεση είδε τον Βικάριο να τον σταματάει με το 1-1 να μένει ως το φινάλε. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ]]>