Η Ίντερ έκανε το καθήκον της, κέρδισε την Έμπολι με 2-0 και βρέθηκε στο +14 από τη Μίλαν. Πλέον οι «νερατζούρι» απομένουν τη μαθηματική τους στέψη που δεν είναι απίθανο να συμβεί στο μεγάλο ντέρμπι κόντρας στη Μίλαν στις

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Μπαζτόνι σέντραρε από αριστερά και ο Ντιμάρκο με όμορφο γύρισμα από το πέναλτι έγραψε το 1-0. Στο 19’ η Ίντερ άγγιξε το 2ο γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Μπαζτόνι και στο 27’ ο Οντέρο είπε όχι σε σουτ του Μαρίν ενώ στο

Στο 52ο λεπτό το πλασέ του Μπαρέλα πέρασε μόλις έξω και στο 64’ ο Παβάρ έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Μπερεζίνσκι έβαλε σωτήριο μπλοκ.

Τελικά στο 81ο λεπτό ο Ντάμφρις σέντραρε από δεξιά και ο Σάντσες με παλσέ σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

ΙΝΤΕΡ: Οντέρο, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Ντιμάρκο (69’ Κάρλος Αουγούστο), Παβάρ, Μπαζτόνι (77’ Ντάμφρις), Μχιταριάν (84’ Μχιταριάν), Τσαλχάνογλου (69’ Ασλάνι), Μπαρέλα, Μαρτίνες (77’ Σάντσες), Τουράμ

ΕΜΠΟΛΙ: Καπρίλε, Μπερεζίνσκι, Πατσέλα (73’ Κακάτσε), Λουπέρτο, Βαλούκιεβιτς, Μαρίν, Μπαζτόνι (73’ Φατσίνι), Ζουρκόβσκι, Νιάνγκ (82’ Ντέστρο), Καμπιάγκι, Γκιασί (82’ Καντσελιέρι).