Νίκη γοήτρου για τον Οθέλλο. Η ομάδα της Αθηαίνου επιβλήθηκε με 2-1 του Εθνικού Άχνας στο «Αμμόχωστος» για την 10η αγωνιστική, και πήρε τους τρεις βαθμούς μετά από τρεις σερί ήττες. Άργησε να νικήσει η ομάδα του Κώστα Σακκά καθώς μόνο μαθηματικές ελπίδες έχει για παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι μέσα σε δύο λεπτά βρήκαν δύο φορές δίκτυα. Πρώτα άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 32’ με δυνατό συρτό σουτ του Ναρτνίνι εκτός περιοχής, ενώ το 2-0 του ημιχρόνου έγραψε ο Πιχ στο 34’ μετά από λάθος του Αρτυματά και ψύχραιμο πλασέ.
Στην επανάληψη, η ομάδα της Άχνας κατάφερε να μειώσει, με τον Περατικό στο 58’ να διαμορφώνει το τελικό 2-1 με σουτ εκτός περιοχής.
Με αυτή τη νίκη ο Οθέλλος φτάνει τους 26 βαθμούς ενώ ο Εθνικός παρέμεινε στους 46.

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης (40′ Ανάνγκ-71′ Σλάβικ), Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Χριστοδούλου, Σούτο, Κατσιατή (83′ Ιωάννου), Καστάνας, Χατζηπασχάλης (83′ Σανγκαρέ), Πιχ.
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλούρη, Μπραμπίγια, Παυλή, Κόπας, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Κορινούς.

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Κ. Ηλία (46′ Λίπσκι), Πεχλιβάνης (46′ Νικολάου), Ιωάννου, Αρτυματάς, Ιωαννίδης (59′ Ντράζιτς), Μ. Ηλία (59′ Καμπρέρα), Χριστοφή (66′ Μπέκερ).
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Σταυρινού, Ντε Ιριόντο, Στυλιανού, Αγγελόπουλος.

Στο όριο καρτών: Χριστοδούλου, Καστάνας, Ανάνγκ (2) / Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Ναρντίνι (32′), Πιχ (34′) / Περατικός (58′)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
1′ Ο Αρτυματάς πρόλαβε κι έβαλε την κόντρα σε σουτ του Σούτο.
6‘ O Κυριάκου έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγή.
20′ Ο Παναγή διώχνει δύσκολα σε κόρνερ την επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Πιχ.
22΄Κεφαλιά του Ιωαννίδη, πάνω από την εστία.
32′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ναρντίνι με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής, ανοίγει το σκορ!
34′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Πιχ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αρτυματά, βγήκε απέναντι από τον Παναγή, τον ντρίμπλαρε και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
40′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Ανάνγκ αντί Σταμούλη.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΝΟΥ.

Λίπσκι και Νικολάου εντός, Κ. Ηλία και Πεχλιβάνης εκτός.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
48′ Κίτρινη στον Σούτο.
53′ Κεφαλιά του Σπιρόφσκι, πάνω από την εστία.
58′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Περατικός με σουτ εκτός περιοχής μειώνει.
59′ Καμπρέρα και Ντράζιτς μέσα, Μ. Ηλία και Ιωαννίδης έξω.
66′ Μπέκερ αντί Χριστοφή.
70′ Ο Παναγιώτου διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το πλασέ του Καμπρέρα.
71′ Σλάβικ στη θέση του Ανάνγκ.
74′ Κίτρινη στον Ριστέφσκι.
83′ Ιωάννου και Σανγκαρέ αντί Κατσιατή και Χατζηπασχάλη.
84′ Κίτρινη στον Χριστοδούλου.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.