Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Λεμεσού, επικρατώντας της ΑΕΛ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» με 4-1 για την 10η αγωνιστική των πλέι οφ του β’ ομίλου του πρωταθλήματος.
Όλα τελείωσαν νωρίς στο ματς, καθώς στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν προηγήθηκε με 3-0, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γαλαζοκιτρίνων. Στο 2′ ο Μάρκες άνοιξε το σκορ, ο Μπακένγκα στο 38′ και ξανά ο Μάρκες στο 45+1′ ουσιαστικά έδωσαν τέλος στο ματς.
Ο Απόλλωνας έφτασε στο 4-0 με τον Άδωνη  στο 68′, με τον Μίντσεφ στο 84′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό (79′ Σάντος), Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Μαλεκκίδης (58′ Γιούρτσεβιτς), Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Φιλιώτης, Μάρκες (72′ Ποντικός), Μπακένγκα (79′ Κλέιν).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σκιέλβικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους.
ΑΕΛ: Ανέστη, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46′ Μίντσεφ), Παπαφώτης, Σέρνιτς, Μορέιρα, Τσούκα (72′ Σιλβέστρος), Μακρής (72′ Νεοφύτου), Θεμιστοκλέους (46′ Κα), Ντζάλμα (72′ Μαρς).
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσεΐ, Μίντσεφ, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Κανό, Σεργίου, Κα, Γενεθλίου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2′ 1-0: Λάθος του Τσούκα, ο Πέρετζ έστρωσε στον Μάρκες ο οποίος με πλασέ στην περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
15′ Ο Μακρής στην περιοχή γύρισε παράλληλα αλλά δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του.
24’ Καλό σουτ του Τζιάλμα, έδιωξε σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ.
24’ Κίτρινη στον Μαλεκκίδη.
29′ Σουτ του Θεμιστοκλέους απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ, νέο σουτ από Μορέιρα πάλι απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα!
32′ Σουτ του Τσούκα, απέκρουσε ξανά ο Λέουβενμπεργκ.
33′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Ο Μακρής γυρίζει στον αφύλακτο Ανδρέου στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Λέουβενμπεργκ πραγματοποίησε άλλη μία σωτήρια απόκρουση!
35′ Σουτ του Σπόλιαριτς, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.
38′ 2-0: Τεράστιο λάθος του Ανέστη, πάσαρε στον Μάρκες ο οποίος έδωσε δίπλα στον Μπακένγκα που σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45+1′ 3-0: Ο Μάρκες με ψηλοκρεμαστό πλασέ σκοράρει για 2η φορά στο ματς!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 14-9 (10-6)
ΚΟΡΝΕΡ: 7-4
ΚΑΤΟΧΗ: 53-47%

55′ Σουτ του Μάρκες, απέκρουσε ο Ανέστη.
60′ Κεφαλιά του Μπακένγκα, η μπάλα στο δοκάρι!
68′ 4-0: Ο Άδωνη σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Εξετάστηκε η φάση από το VAR που επικύρωσε το γκολ!
84′ 4-1: Η ΑΕΛ μειώνει με πλασέ του Μίντσεφ στην περιοχή.