Ομόνοια με…σπασμένα φρένα για κύπελλο (κι όχι μόνο)! Το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου ήταν εξαιρετικά διαβασμένο και πολύ ανώτερο από τον Άρη, στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 3-0 που το βάζει σε θέση οδηγού για πρόκριση στον μεγάλο τελικό με ένα «δυνατό» πλεονέκτημα. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την Ομόνοια κόντρα στον Άρη.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά, είχαν τον έλεγχο του ματς και με…όπλο τους την ανασταλτική τους λειτουργεία «κτυπούσαν» στις αντεπιθέσεις τους γηπεδούχους.
Παρόλα αυτά, το γκολ για τους πράσινους ήρθε από στημένη φάση. Ειδικότερα, στο 29ο λεπτό, ο Κακουλλής με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Μπέζους που με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1). Στο 42’ τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν αφού ο Καζού σε μία αψυχολόγητη ενέργειά του κτύπησε με τις τάπες τον Κακουλλή και είδε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά τη συμβολή του VAR.
Στην επανάληψη, το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου ήταν ξανά καλύτερο και στο 48ο λεπτό κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ζάντρο πάνω στον Σίμιτς, ωστόσο ο Κακουλλής που ανέλαβε την εκτέλεση στο 49’ είδε τον Κροάτη κήπερ να του λέει «όχι».
Εντούτοις, στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας.
Στο 50’ ο Μπέζους με φοβερή πάσα βρήκε τον Σεμέδο που με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 2-0.
Μάλιστα στο 73’ ο Στεπίνσκι μπορούσε να «πληγώσει» την παλιά του ομάδα, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».
Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 74’ ο ρεφ Αντρέα Κολόμπο έδωσε πέναλτι για τους γηπεδούχους για σπρώξιμο του Κουλιμπαλί στον Μοντνόρ, ωστόσο, μετά την παρέμβαση του VAR, είδε ξανά τη φάση και πήρε πίσω την απόφασή του.
Όμως, το τριφύλλι δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Στο 89’ ο Αλιούμ με πανέμορφο πλασέ διαόρφωσε το τελικό 4-0 υπέρ της Ομόνοιας και πλέον οι πράσινοι της Λευκωσίας βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στον τελικό για 3η σερί χρονιά με σκοπό να το κατακτήσει για ισάριθμες φορές!
Να σημειωθεί πως ο Άρης για να πάρει αυτός το εισιτήριο πρόκρισης χρειάζεται νίκη με τέσσερα γκολ διαφορά ενώ στα τρία το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση.

Άρης (Γίνιγκεν): Ζάντρο, Μάτισικ (51′ Σανέ), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Μπένγκτσον (85′ Σεμέδο), Μοντνόρ, Σάβο (59′ Σουμάνσκι), Γκομίς (51′ Μπράουν), Κοκόριν (46′ Νίκολιτς).
Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ.

Ομόνοια (Αναστασίου): Ουζόχο, Μίλετις, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (86′ Χαμάς), Κούσουλος, Χάμπος (67′ Μπασιρού), Μπέζους (67′ Αλιούμ), Σεμέδο, Σίμιτς (80′ Μπάκιτς), Κακουλλής (67′ Στεπίνσκι).
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Μάθιους, Φράνσον, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ.

Στο όριο καρτών: Ζάντρο, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Γιαγκό (1)

ΣΚΟΡΕΡ: Μπέζους (29′), Σεμέδο (50′), Αλιούμ (89′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
3′ Κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα οι παίκτες της Ομόνοιας, το πλασέ του Χάμπου, ωστόσο, πέρασε έξω.
9′ Σουτ του Γκομίς πάνω από την εστία.
19′ O Μοντνόρ επιχείρησε το σουτ, άστοχο.
20′ Ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή, πραγματοποίησε και το πλασέ, με τον Μπρόρσον να βάζει την κόντρα και να απομακρύνει σε κόρνερ.
27′ Ο Κακουλλής μετά από σέντρα του Σιπριάνο έπιασε την κεφαλιά, με τον Ζάντρο, ωστόσο να είναι σε ετοιμότητα.
28′ Ο Μπέζους πήγε να σκοράρει ένα εξαιρετικό γκολ, από το κόρνερ, αλλά ο Ζάντρο απομάκρυνε.
29′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μπέζους με κοντινή κεφαλιά έπειτα από πάσα του Κακουλλή και κόρνερ του Σιπριάνο, ανοίγει το σκορ.

42′ Με 10 παίκτες ο Άρης λόγω αποβολής του Καζού. Ο Βραζιλιάνος μπακ κτύπησε με τις τάπες τον Κακουλλή εκτός φάσης. Ο ρεφ στην αρχή έδειξε κίτρινη αλλά μετά τη συμβολή του VAR, αποφάσισε να βγάλει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια ελέγχει το ματς καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ μέρους. Ο Άρης μπορεί να έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να γίνει απειλητικός λόγω της εξαιρετικής ανασταλτικής λειτουργίας των φιλοξενούμενων. Δεν έφτανε το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ η ομάδα του Σπιλέφσκι, ο Καζού με μία αψυχολόγητη κίνηση πάνω στον Κακουλλή ήρθε να κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα, αφού αποβλήθηκε.

Νίκολιτς στη θέση του Κοκόριν.
48′ Πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Ζάντρο πάνω στον Σίμιτς.
49′ Ο Κακουλλής εκτέλεσε, όμως ο Ζάντρο έπεσε στη σωστή μεριά κι απομάκρυνε «σώζοντας» τον Άρη!

50′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ μετά από φοβερή πάσα του Μπέζους, κατάφερε να δώσει…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
51′ Σανέ και Μπράουν εντός, Μάτισικ και Γκομίς εκτός.
54′ Κίτρινη στον Μπένγκτσον.

59′ Σουμάνσκι αντί Σάβο.
61′ Σωτήρια απόκρουση του Ζάντρο σε κεφαλιά του Μίλετιτς.
63′ Κίτρινη στον Μπράουν.
67′ Μπασιρού, Αλιούμ και Στεπίνσκι στις θέσεις των Χάμπου, Μπέζους και Κακουλλή.
70′ Σέντρα σουτ του Σιπριάνο, σε ετοιμότητα ο Ζάντρο.
73′ Δοκάρι για την Ομόνοια σε σουτ του Στεπίνσκι.
74′ Ο Κολόμπο έδειξε πέναλτι για τον Άρη για σπρώξιμο του Κουλιμπαλί στον Μοντνόρ, ωστόσο μετά την παρέμβαση του VAR, πήρε πίσω την απόφασή του.

76′ Κίτρινη στον Νίκολιτς.
79′ Τρομερή διπλή απόκρουση του Ουζόχο σε κεφαλιά του Νίκολιτς και του Σουμάνσκι.
80′ Μπάκιτς στη θέση του Σίμιτς.
82′ Κίτρινη στον Παναγιώτου.
85′ Σεμέδο αντί Μπένγκτσον.
86′ Χαμάς εντός, Σιπριάνο εκτός.
89′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Αλιούμ με πανέμορφο πλασέ χρίζεται κι αυτός σκόρερ.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.