Βαθιά ανάσα για την Σεβίλλη στην μάχη για την παραμονή, αφού μετά το 3-2 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ, οι Ανδαλουσιανοί απέχουν πλέον 9 βαθμούς από την διακεκαυμένη ζώνη.

Οι Βάσκοι εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από τον αποκλεισμό στον ημιτελικό κυπέλλου από την Μαγιόρκα στα πέναλτι και μέχρι να μπουν στο πνεύμα του ματς ήταν ήδη με δύο γκολ πίσω στο σκορ.

Ο Εν Νεσίρι με δύο γρήγορα τέρματα (11’, 13’) έβαλε από νωρίς υποθήκη νίκης για τους γηπεδούχους, που έπαιξαν από εκεί και μετά κυρίως πίσω από την μπάλα.

Το πέναλτι του Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έβαλε την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν ξανά στο παιχνίδι, όμως μία κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος έκανε το 3-1 (66’) και έβαλε τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από φάουλ του Μπράις Μέντεθ, με τους Βάσκους να μένουν στην 7η θέση και να κινδυνεύουν πια να μείνουν ακόμα και εκτός Ευρώπης.