Σπουδαία νίκη για την Καρμιώτισσα, η οποία επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 στο «Αμμόχωστος» (19:00, Cytavision), για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ για τον β’ όμιλο του πρωταθλήματος και αύξησε ξανά τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στο +8! Ο Τσουκαλάς στο 4’ άνοιξε το σκορ και ο Παντελή στο 90+7’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Η Νέα Σαλαμίνα είχε δύο δοκάρια με Σπυριδάκη και Φερνάντεθ (33’ και 85’ αντίστοιχα), με τον διαιτητή Δημήτρη Σολωμού να υποδεικνύει πέναλτι για τους ερυθρόλευκους στο 85’ για χέρι του Αγγελή αλλά με υπόδειξη του VAR να παίρνει πίσω την απόφασή του.

Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Οφόρι (46′ Λέουκο), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Νάρσινγκ (63′ Φερνάντεθ), Παπαγεωργίου (46′ Μιγκελίτο), Κονέ (72′ Προκοπίου), Σπυριδάκης (58′ Ντουρμισάι).
Στον πάγκο: Μελίσσας, Κονατέ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεθ, Κουζμάνοβιτς, Φράγκος, Λέουκο, Γκουανίνι, Γιάνγκα, Βίκτωρος.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Νεοφύτου, Ουεσλάτι (75′ Χαραλάμπους), Ψύχας (58′ Αγγελή), Θεοδώρου (90+2′ Παντελή), Ντούμπια, Ρόσι (58′ Κατσαντώνης).
Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Αγγελή, Γκριμπάκιν, Ταβελούδης, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Αριστείδου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Κεφαλιά από τον Σπυριδάκη, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σπόλιαριτς.
4’ 0-1: Με σουτ εκτός περιοχής, ο Τσουκαλάς ανοίγει το σκορ για την Καρμιώτισσα!
17’ Σουτ του Ρόσι, έξω.
25’ Κεφαλιά του Ρόσι, μόλις έξω.
33’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ν.Σαλαμίνα. Κεφαλιά από τον Σπυριδάκη, η μπάλα στο δοκάρι αφού ο Σπόλιαριτς την βρήκε με τα ακροδάκτυλά του!
37’ Σέντρα του Ουεσλάτι, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι κι έξω.
41’ Πλασέ του Κονέ από ευνοϊκή θέση στην περιοχή, έξω!
43′ Σουτ του Νάρσινγκ στο ύψος της περιοχής, έξω.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 8-6 (3-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 58-42 %

** Σε 20 λεπτά στο β’ ημίχρονο, καμία αξιόλογη ευκαιρία.
** Στο 75′ το ματς, η Νέα Σαλαμίνα έχει την κατοχή αλλά δεν είναι δημιουργική. Κρατάει το προβάδισμα χωρίς δυσκολίες η Καρμιώτισσα.
85’ Σουτ του Φερνάντεθ η μπάλα στο δοκάρι, στη συνέχεια ο Σολωμού υποδεικνύει πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα για χέρι του Αγγελή! Εξετάζεται η φάση από το VAR, καλεί τον διαιτητή στο on-field review!
88′ Ακυρώνει την απόφασή του ο διαιτητής!
90+7′ 0-2: Ο Παντελή με πλασέ από κοντά διπλασίασε τα γκολ της Καρμιώτισσας και δίνει τέλος στο ματς!