Ισόπαλη 1-1 εξήλθε η Εθνική Κύπρου στην φιλική αναμέτρηση απέναντι στην Λετονία.
Το σκορ άνοιξε ο Ιωάννης Πίττας με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο δεύτερο ημίχρονο όπου και ήταν σαφώς ανώτεροι από την Εθνική μας ομάδα. Μέτρια έως κακή εμφάνιση από το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια ο οποίος φαινόταν συνεχώς μέσα από τις αντιδράσεις και τις φωνές του ότι ήταν προβληματισμένος.

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαΐφης, Χάμπος Κ. (77′ Πηλέας), Κορέια, Σπόλιαριτς (61′ Κυπριανού), Κούσουλος (77′ Αρτυματάς), Χαραλάμπους (70′ Ανδρεόυ), Λοΐζου (61′ Σωτηρίου), Πίττας (61′ Γαβριήλ).
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κακουλλής, Φιλιώτης, Χρυσοστόμου, Μ. Ηλία, Παναγιώτου.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Μάτρεβικς, Μπαλόντις (46′ Γιαγκοντίνσκις) , Ντούμπρα, Γιούρσκοβσκιτς, Γιάουζεμς (46′ Σαβάλνιεκς), Εμσίς (78′ Ζελέκοβς), Σαβέλιεβς (61′ Ζγούζινς), Τσίγκανιτς, Ικανούιεκς, Γκούτκοβσκις (78′ Ρέγκτζα), Ούλντρικις.
Στον πάγκο: Στέινμπορς, Σορόκινς, Ος, Ντάτσκεβιτς, Κρολς, Μακσιμένκο.

ΣΚΟΡΕΡ: 33′ Πίττας/ 85′ Τσιγκάνιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μολ.
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 300.

Διαιτητής: Lukas Fähndrich (Ελβετία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Susann Küng (Ελβετία)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Jonas Erni (Ελβετία)
4ος Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
1′
Με σχηματισμό 3-5-2 παρέταξε την Εθνική μας ο Τιμούρ Κετσπάγια.
3′
Αναπτύχθηκαν ωραία οι διεθνείς μας, ο Πίττας έδωσε στον Χάμπο Κυριάκου ο οποίος κινείται δεξιά σε ολόκληρη την γραμμή, αυτός έκανε τη μπαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των Λετονών έδιωξε.
4′ Πρώτο κόρνερ του αγώνα, για την Κύπρο.
10′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τον ρυθμό τους.
17′ Ο Ικανούιεκς πραγματοποίησε την πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης, το σουτ του κόντραρε και πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και κόρνερ.
19′ Απειλούν ξανά οι φιλοξενούμενοι. Ο Γκούτκοβσκις έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
24′ Πρώτη καλή χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Λοΐζου από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
25′ Βρέθηκε εντός περιοχής ο Πίττας και έκανε το δυνατό τελείωμα αλλά η μπαάλ μετά από κόντρα κατέληξε έξω σε κόρνερ.
27′ Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, μάζεψε εύκολα ο Μάτρεβικς.
33′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λοΐζου έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πίττας με ωραίο τελείωμα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Λετονούς, το σουτ του Τσίγκανιτς πέρασε μόλις έξω.
44′ Πέναλτι για την Λετονία. Ασυνεννοησία μεταξύ Χάμπου Κυριάκου και Μολ με τον τερματοφύλακα μας να ρίχνει με το πόδι τον Τσίγκανιτς στο έδαφος. Αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα ο Μολ.
45′ Μάντεψε σωστά ο Μολ και έπιασε το πέναλτι του Γκούτκοβσκις κρατόντας το μηδέν για την Κύπρο.

45′ Ένα λεπτό επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Έξω οι Γιάουζεμς και Μπαλόντις, μέσα ο Σαβάλνιεκς και Γιαγκοντίνσκις.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
50′
Κεφαλιά του Σπόλιαριτς, έξω η μπάλα.
61′ Τριπλή κίνηση από Κετσπάγια. Μέσα ο Ρούελ Σωτηρίου ο οποίος πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με το Εθνόσημο στο στήθος, ο Κυπριανού και ο Γαβριήλ, έξω οι Πίττας, Λοΐζου και Σπόλιαριτς.
61′ Τρίτη αλλαγή για την Λετονία. Έκτός ο Σαβέλιεβς, εντός ο Ζγούζινς.
65′ Καλύτεροι οι Λετονοί στο δεύτερο μέρος, έχουν την κατοχή και προσπαθούν να απειλήσουν.
68′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τους φιλοξενούμενους, έδιωξε σε κόρνερ ο Μολ.
70′ Αλλαγή για την Κύπρο. Έξω ο Χαραλάμπους, μέσα ο Ανδρέου.
77′ Διπλή κίνηση από Κετσπάγια. Έξω οι Κούσουλος και Χάμπος Κυριάκου, μέσα ο Πηλέας και ο Αρτυματάς.
78′ Δύο αλλαγές για την Λετονία. Έξω οι Εμσίς και Γκούτκοβσκις, μέσα Ζελέκοβς και Ρέγκτζα.
85′ ΓΚΟΛ 1-1. Ισοφαρίζουν οι Λετονοί με τον Τσιγκάνιτς ο οποίος ξεπέρασε τον Πηλέα, έκανε το σουτ και νίκησε τον Μολ. Δίκαια ήρθε το γκολ αφού ειδικότερα τα τελευταία λεπτά ήταν επιθετικός μονόλογος για αυτούς.
88′
Ζήτησαν πέναλτι οι διεθνείς μας αφού η μπάλα ακούμπησε στο χέρι αμυντικού. Ήταν σε κοντινή θέση από το σώμα του ποδοσφαιριστή και σωστά έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας ο διαιτητής.
90′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.