Βελτιωμένη η Εθνική μας ομάδα ειδικά στο β’ ημίχρονο ηττήθηκε 1-0 από την Σερβία που το καλοκαίρι θα πάει στο EURO της Γερμανίας.
Αυτή την φορά άργησε να… ξυπνήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Δέχθηκε το γκολ πολύ νωρίς στο 7ο λεπτο από τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και το γκολ αυτό έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση.
Η ομάδα του Κετσπάγια βελτιώθηκε στην επανάληψη αλλά ούτε η διπλή ευκαιρία του 64′ με το δοκάρι του Πίττα και τον Κορέια δεν ήρθε το γκολ, ούτε στην φάση του Λοίζου, ούτε στο 90′ με το σουτ του Πηλέα για να μείνει το 1-0 μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Καρώ (6′ Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαίφης, Χ. Κυριάκου (88′ Πηλέας), Κορέια, Κούσουλος (74′ Αρτυματάς), Ανδρέου (46′ Ντ.Σπόλιαριτς), Χαραλάμπους (83′ Χρυσοστόμου), Λοίζου, Πίττας (88′ Κακουλλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κυπριανού, Κακουλλής, Σωτηρίου, Πηλέας, Ντ.Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης

ΣΕΡΒΙΑ: Ραίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μάσοβιτς (85′ Εράκοβιτς), Μπάμπιτς, Ζίβκοβιτς, Μιχαίλοβιτς, Λούκιτς (46′ Γιόβιτς), Κόστιτς (63′ Ζντιέλαρ), Σάμαρτζιτς (46′ Τάντιτς), Σ.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (75′ Μπαζντάρ), Μίτροβιτς (63′ Γκατσίνοβιτς)
Στον πάγκο: Πέτροβιτς, Β.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Μλαντένοβιτς, Ζντιέλαρ, Γκατσίνοβιτς, Γιόβιτς, Τάντιτς, Εράκοβιτς, Μπαζντάρ

ΓΚΟΛ: 8′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορέια/Μάσοβιτς
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500

5′ Χωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
6′
Αναγκαστική αλλαγή για την Κύπρο. Ο Καρώ τραυματίστηκε στον ώμο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Στην θέση του πέρασε ο Έκτορ Κυπριανού.

8′ ΓΚΟΛ.0-1. Ανοίγει το σκορ η Σερβία. Εκτελέστηκε γρήγορα το φάουλ από δεξιά και ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10′
Κερδίζει πέναλτι η Σερβία μετά από χέρι του Λαίφη.
11′ Ο Μίτροβιτς ανέλαβε την εκτέλεσε αλλά ο Μολ έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνιά και απέκρουσε την μπάλα.

23′ Κεφαλιά του Γκόγκιτς στα χέρια του Ραίκοβιτς.
24′ Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή της Εθνικής μας, έδιωξε σε κόρνερ ο Κυπριανού.
25′ Κεφαλιά του Μίτροβιτς στα χέρια του Μολ.
42′ Σέντρα του Κορέια, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε έξω.
45′ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
45+2′ Ευκαιρία για την Εθνική μας. Αναπτύχθηκαν ωραία οι διεθνείς μας, η μπάλα πήγε αριστερά στον Χάμπο Κυριάκου, είδε τον Λοίζου που ήταν μόνος του αλλά η πάσα του ήταν δυνατή και χάθηκε η ευκαιρία.

46′
Αλλαγή για την Εθνική μας. Μέσα ο Ντανίλο Σπόλιαριτς, έξω ο Στέλιος Ανδρέου.
46′ Διπλή αλλαγή για την Σερβία. Μέσα Τάντιτς και Γιόβιτς, έξω Σάμαρτζιτς και Λούκιτς.
48′ Καλή στιγμή για την Κύπρο. Ο Πίττας έπιασε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
54′ Ο Μολ βγήκε και πρόλαβε τον Κόστιτς που βγήκε μόνος απέναντι του.
60′ Την τελευταία στιγμή ο Γκόγκιτς έβαλε την προβολή και δεν άφησε τον Γιόβιτς να πλασάρει από κοντά τον Μολ.
64′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Πίττας έπιασε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ραίκοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κορέια δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
74′ Αλλαγή για την Κύπρο. Μέσα ο Αρτυματάς, έξω ο Κουσουλος.
82′ Απείλησε η Εθνική μας. Ο Μπάμπιτς πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Λοίζου πριν τελειώσει την φάση.
87′ Ευκαιρία για την Σερβία, ο Τάντις από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
89′ Ευκαιρία για τον Σέρβους, ο Μολ απέκρουσε το πλασέ του Γκατσίνοβιτς.
90′ Ευκαιρία για την Κύπροπ. Το σουτ του Πηλέα από θέση μέσα αριστερά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ραίκοβιτς.