Οι «Κέλτες» έδειξαν άγριες διαθέσεις από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 44-22, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +44 (82-38) στην λήξη του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 53 πόντους (115-62), ενώ στο τέταρτο δωδεκάλεπτο μπήκαν οι second unit των δύο ομάδων.

Αυτή ήταν και η τρίτη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των Σέλτικς στο TD Garden, με τους Κέλτες να κλείνουν τελικά το ματς στο +52, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους θριαμβευτές Σέλτικς, ενώ για τους Ουόριορς ξεχώρισε ο Λέστερ Κινόνιες που είχε 17 πόντους, με 5 ριμπάουντ.