Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν σταματάει πουθενά και οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Τι κι αν οι ασπιρίνες ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 88ο λεπτό, κατάφεραν να πάρουν στο τέλος τη νίκη απέναντι στη Χόφενχαϊμ με 2-1.

Στο 33′ ο Μπέιερ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, με την Λεβερκούζεν να πιέζει ολοένα και πιο ασφυκτικά όσο κυλούσαν τα λεπτά. Στο 77′ είχε και δοκάρι, με τις ασπρίνες να μην πτοούνται.

Στο 88ο λεπτό, ο Τα έκανε το γύρισμα και ο Άντριχ εκτέλεσε μέσα από την περιοχή για να ισοφαρίσει σε 1-1. Τρία λεπτά πέρασαν και η Λεβερκούζεν έφερε το ματς “τούμπα” με τον Σικ να πλασάρει από κοντά έπειτα από ασίστ του Τέγια.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο παραμένει αήττητη τη φετινή σεζόν και βρίσκεται στην κορυφή με 73 πόντους στο +13 από την δεύτερη Μπάγερν, η οποία υποδέχεται την Ντόρτμουντ (19:30).

Κόλλησαν στο μηδέν η Λειψία, ισόπαλο το Άιντραχτ – Ουνιόν

Η Λειψία κόλλησε στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Μάιντς. Οι ταύροι έμειναν στο 0-0 και έχασαν δύο απαραίτητους πόντους στη μάχη που δίνουν για την 4άδα της Bundesliga.

Η Λειψία ήταν καλύτερη, σαφώς πιο απειλητική, όμως πέτυχε σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ρόμπιν Ζέντνερ, ο οποίος ήταν φύλακας-άγγελος για την ομάδα του.

Χωρίς γκολ έληξε και το Άιντραχτ – Ουνιόν. Οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες τελικές, ωστόσο οι πιο απειλητικές στιγμές ανήκαν στους Βερολινέζους. Στην 6η θέση με 41 πόντους βρίσκονται οι αετοί, 12η με 29 η Ουνιόν.

Διπλά για Φράιμπουργκ, Βόλφσμπουργκ

Σημαντικό διπλό και μάλιστα με άνεση πανηγύρισε η Φράιμπουργκ, η οποία επικράτησε 3-0 της Γκλάντμπαχ στο Borussia Park. Γκρέγκοριτς (7′), Ρέλ (47′) και Ντόαν (57′) τα γκολ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι βρίσκονται στην 8η θέση με 36 πόντους.

Η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη στην έδρα της Βέρντερ, επικρατώντας 2-0 χάρη στα γκολ του Λακρουά (45+4′) και του Μάγερ. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας των αποβολών του Γιουνγκ (43′) και του Λακρουά (76′).