Η Πάφος FC πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 3-2 σε ένα αγώνα ο οποίος είχε 2 ανατροπές.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Τάνκοβιτς αλλά οι γηπεδούχοι με τέρματα των Καστέλ και Γκασάμα γύρισαν το παιχνίδι. Στο 90+10’ και στο 90+14’ όπως η Πάφος κατάφερε με πέναλτι του Τάνκοβιτς και με τέρμα στην εκπνοή του Γκολντάρ να πραγματοποιήσει νέα ανατροπή και να πάρει τη νίκη.
Η Παφιακή ομάδα ανέβηκε στους 53 βαθμούς και είναι στην 5η θέση ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 48 και στην 6η θέση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Κάργας, Μακούν, Ουαγκέ (89′ Αντωνίου), Κορέια, Ιωάννου (77′ Χρυσοστόμου), Τιουνέ, Φερέιρα (46′ Γκασάμα), Τσίκο, Περέα (74′ Γουαρίς), Καστέλ (89′ Μαρμούκ).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μαρμούκ, Παρούτης, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ (66′ Πέπε), Ναμ, Μπρούνο (66′ Τζάτζα), Τάνκοβιτς, Κοντρέρας (57′ Βαλακάρι), Ζάιρο.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
3′
Προσπαθεί η Πάφος FC, έχει την κατοχή αλλά ο Αρμπολέδα σε δύο προσπάθειες έκανε σταθερές εξόδους.
10′ Συμπληρώθηκαν τα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς ευκαιρία για τις δύο ομάδες.
12′ Βρέθηκε εντός περιοχής ο Καστέλ, απογοητευτικό το τελείωμα του και αρκετά πλάγια έξω η μπάλα.
13′ Στο έδαφος ο Ικόκο μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Τσίκο. Πέρασε ξανά εντός ο Αφρικανός με δεμένο το κεφάλι.
21′ Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους, χλιαρό πλασέ του Ντράγκομιρ και μάζεψε άνετα ο Αρμπολέδα.
24′ Αντιπαράθεση ανάμεσα σε Καστέλ και Τιουνέ, οι ψυχραιμότεροι τους χώρισαν και ηρέμησαν τα πνεύματα.
28′ Μακρινό σουτ του Ζάιρο, άουτ η μπάλα.
31′ Πέναλτι για την Πάφος FC μετά από σέντρα του Ικόκο, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Κορέια. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR και επιβεβαιώθηκε.
34′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τάνκοβιτς ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι και ανοίγει το σκορ.

45′ Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Γκασάμα, έξω ο Φερέιρα.
50′ Κεφαλιά του Ζάιρο, μάζεψε ο Αρμπολέδα.
53′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Καστέλ μετά από μπαλιά του Κορέια έκανε το τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

56′
Σκόραρε ο Ζάιρο μετά από κεφαλιά-πάσα του Κβίντα αλλά ο αμυντικός της Πάφου ήταν σε αντικανονική θέση και δεν μέτρησε το τέρμα. Σωστή η απόφαση του Β’ βοηθού.
57′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Κοντρέρας μέσα ο Βαλακάρι.
61′ Σέντρα του Κορέια, απελπιστική.
63′ Σουτ του Ντράγκομιρ εκτός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα.
64′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Τσίκο έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και ο Γκασάμα υποδέχθηκε τη μπάλα, γύρισε και σούταρε χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ίβουσιτς.

66′
Αλλαγές από Καρσέδο. Έξω οι Ντράγκομιρ και Μπρούνο, μέσα οι Πέπε και Τζάτζα.
74′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Γουαρίς, έξω ο Περέα.
75′ Κίτρινη στον Γκολντάρ για φάουλ πάνω στον Καστέλ.
77′ Νέα κίνηση από Γκαγιέγο. Έξω ο Ιωάννου, μέσα ο Χρυσοστόμου.
81′ Φάση διαρκείας για τους φιλοξενούμενους. Τα σουτ των Ζάιρο και Τάνκοβιτς κόντραραν πάνω σε Ουαγκέ και Τιουνέ.
82′ Κίτρινη στον Μπότσκαι για διαμαρτυρίες.
83′ Διπλή αλλαγή από Καρσέδο. Έξω Ικόκο και Ναμ, μέσα Ρους και Κανέ.
87′ Κόκκινη στον Τσίκο ο οποίος σε μία διαμάχη με τον Μπότσκαι τον γρονθοκόπησε και μετά από έλεγχο του VAR ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση κίτρινης κάρτας και τον απέβαλε.

89′ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Έξω οι Καστέλ και Ουαγκέ μέσα οι Μαρμούκ και Αντωνίου.
90′ Δέκα λεπτά επιπλέον χρόνος.
90+3′ Μεγάλη επέμβαση του Αρμπολέδα σε κεφαλιά του Γκολντάρ.
90+5′ Ο Πορτογάλος διαιτητής πάει να εξετάσει πιθανό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μηνά Αντωνίου πάνω στον Τζάτζα. Ο διαιτητής μετά τον έλεγχο δείχνει παράβαση.
90+7′
Κίτρινη στον Μαρμούκ για διαμαρτυρίες.
90+9′ Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε, ο Αρμπολέδα απέκρουσε αλλά ο διαιτητής δείχνει επανάληψη λόγω του ότι ο τερματοφύλακας δεν πατούσε την γραμμή.
90+10′ Ο Τάνκοβιτς ευστοχεί αυτή την φορά και ισοφαρίζει για την Πάφος FC.

90+12′
Προσωρινή διακοπή λόγω ρίξης αντικειμένων των φίλων της Ανόρθωσης.
90+14′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Γκολντάρ μετά από σέντρα του Μπότσκαι έκανε τροπμερό τελείωμα στον ουρανό των διχτύων και έκανε την ανατροπή.