Νίκη πρωταθλήματος για ΑΕΚ! Οι κιτρινοπράσινοι «απέδρασαν» από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» επικρατώντας της Ανόρθωσης με 1-0 χάρη στο πανέμορφο γκολ του Τόνγκια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του α’ γκρουπ. Ο Ιταλός με φαλτσαριστό πλασέ στο 69ο λεπτό ήταν αυτός που έκρινε το ντέρμπι.
Η ομάδα του Μπεν Σιμόν με τη νίκη αυτή ανέβηκε στη δεύτερη θέση και τους 62 βαθμούς, ένα λιγότερο από το ΑΠΟΕΛ (63) και…γλυκοκοιτάζει την κορυφή.
Από την άλλη, η Κυρία που για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τιουνέ στην ανάπαυλα, έμεινε στους 48.

Ανόρθωση (Οκκάς): Αρμπολέδα, Αντωνίου (73′ Ουαγκέ), Μαρμούκ, Μακούν, Κάργας (79′ Περέα), Κορέια, Τιουνέ, Χρυσοστόμου (79′ Γκασάμα), Γκερέρο (46′ Αρτυματάς), Φερέιρα (54′ Παρούτης), Καστέλ.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Γουαρίς, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς (46′ Ερερίν), Ρομπέρζ (61′ Ντίμερς), Μιλίτσεβιτς, Ντιούνκου, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Γκάμα (46′ Σολ), Φαράζ (61′ Σάντος), Τόνγκια, Λόπες (85′ Τόμοβιτς).
Στον πάγκο: Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάνστες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
11′ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.
12′ Διαγώνιο σουτ του Φαράζ πολύ άστοχο, αλλά η φάση δεν μετρά καθώς ο Γάλλος ήταν οφσάιντ.
17′ Ολιγόλεπτη διακοπή γιατί συγκρούστηκαν με το κεφάλι Πίριτς και Μαρμούκ.
21′ Επανέναρξη αγώνα.
31′ Κίτρινη στον Γκάμα.
34′ Διαγώνιο πλασέ του Λόπες, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Αρμπολέδα.
35′ Τεράστια φάση για την ΑΕΚ. Ο Λόπες επιχείρησε το φαλτσαριστό πλασέ με την μπάλα να…ξύνει το δοκάρι.
41′ Ο Μαρμούκ διώχνει σωτήρια το γύρισμα του Τόνγκια, προτού ο Λόπες στην ανυπεράσπιστη εστία του Αρμπολέδα σκοράρει.
45′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3′ Γύρισμα του Φαράζ, απομακρύνει ο Κάργας.

Κόκκινη στον Τιουνέ για κτύπημα πάνω στον Σολ μετά από λογομαχία. Κίτρινη στον Ισπανό επιθετικό της ΑΕΚ.

Ερερίν και Σολ αντί Πίριτς και Γκάμα.
Αρτυματάς αντί Γκερέρο.
50′ Ο Ρομπέρζ έβαλε την προβολή κι απομάκρυνε το πλασέ του Καστέλ.
54′ Παρούτης στη θέση του Φερέιρα.
57′ Κίτρινη στον Τόνγκια.
59′ Τεραστία χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καστέλ επωφελήθηκε από το τραγικό λάθος του Ρομπέρζ, βγήκε απέναντι από τον Ερερίν αλλά ο Ισπανός απέκρουσε το πλασέ του συμπατριώτη του.
61′ Ντίμερς και Σάντος μέσα, Ρομπέρζ και Φαράζ έξω.
65′ Κίτρινη στον Κάργα.
66′ Ασύλληπτη ευκαιρία  για την ΑΕΚ. Ο Λόπες σε πρώτη φάση είδε το πλασέ του να σταματάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του Αρμπολέδα και στη συνέχεια ο Σολ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα έξω.
69′ ΓΚΟΛ 0-1. Φοβερό γκολ του Τόνγκια ο οποίος με φαλτσαριστό πλασέ ανοίγει το σκορ.

73′ Ουαγκέ αντί Αντωνίου.
79′ Περεά και Γκασάμα εντός, Κάργας και Χρυσοστόμου εκτός.
79′ Κίτρινη στον Λόπες.
85′ Τόμοβιτς αντί Λόπες.
90′ Tέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.