Κάθε αγωνιστική που περνάει, η Αϊντχόφεν φτάνει πιο κοντά στην κατάκτηση του 25ου πρωταθλήματος της ιστορίας της, του πρώτου μετά από εξι χρόνια. Μετά από 24 αγωνιστικές, η ομάδα του Πέτερ Μποζ μετράει 21 νίκες και 3 ισοπαλίες, αφου, ούτε η Φέγενορντ κατάφερε να τη νικήσει, με το ντέρμπι της αγωνιστικής να λήγει ισόπαλο 2-2. Πρωταγωνιστής, με δυο ασίστ, ο πρώτος σκόρερ του εφετινού πρωταθλήματος, ο Λουκ Ντε Γιονγκ.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό, από τη πάσα του Ντε Γιονγκ, ο Τίλμαν βρέθηκε ανάμεσα από δυο αντιπάλους και κατάφερε να πλασάρει τον τερματοφύλακα της Φέγενορντ, ανοίγοντας το σκορ. Όμως, στο 22ο λεπτό, ο στόπερ της PSV, ο Μποσκάλι έκανε σοβαρό λάθος, επιτρέποντας στον Μίντεχ να του κλέψει την μπάλα, να μπει στη μεγάλη περιοχή, να περάσει και τον τερματοφύλακα και να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 61ο λεπτό, η Φέγενορντ έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν, έπειτα από κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Γκετρούιντα, εκείνος έκανε το γύρισμα και, στο δεύτερο δοκάρι, ο Μεξικανός Χιμένες έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 20ο του εφετινό γκολ. Δέκα λεπτά αργότερα, η δεύτερη ασίστ του Ντε Γιονγκ είχε αποδέκτη τον Τιλ, που εκτέλεσε άψογα για το τελικό 2-2. Αποτέλεσμα που επιτρέπει στη Φέγενορντ να παραμείνει αήττητη για δέκατη σερί αγωνιστική, με την ομάδα του Ρότερνταμ να διατηρείται στη δεύτερη θέση, αλλά, τη τρίτη Τβέντε να μειωνει την απόσταση στους έξι βαθμούς.