Η πρώτη φετινή νίκη της ΑΕΛ επί του Απόλλωνα ήρθε με ανατροπή. Οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 37’ με γκολ του Σαγκάλ, ωστόσο αντέδρασαν στο β’ ημίχρονο και έφτασαν στην επικράτησαν με γκολ των Μακρή και Ανδρέου, στο 61’ και στο 77’ αντίστοιχα! Ακυρώθηκε το γκολ του Κρμέντσικ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μέσω VAR για οφσάιντ.

ΑΕΛ: Ανέστης, Μπάστο, Ντε Λούκας, Τσούκα, Ντζιάλμα, Παπαφώτης, Μεντόσα (75′ Θεμιστοκλέους), Σέρνιτς (69′ Μαρς), Μορέιρα (46′ Μίντσιεφ), Κα (75′ Ανδρέου), Μακρής.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Μαρς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μίντσιεφ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Πεϊμπέρνς, Σάντος (68′ Φιλιώτης), Κολ (85′ Μπακένγκα), Αρτεάν, Πέρετζ, Σαγκάλ. Βαλμπουενά (68′ Σπόλιαριτς), Κρμέντσικ.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’ Κίτρινη στον Σάντος αλλά και στον Ματσίν για διαμαρτυρίες.
9’ Κίτρινη στον Τσούκα.
14’ Ο Κρμέντσικ μπήκε στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε πολύ κι έχασε την μπάλα από τον Ντε Λούκας και συνάμα την ευκαιρία.
22’ Ο Λέουβενμπεργκ προλαβαίνει την υστάτη τον Κα προτού ο τελευταίος βγει μόνος απέναντί του.
26’ Γύρισμα του Μορέιρα στην περιοχή, δεν πρόλαβε κανείς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
30’ Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Σέντρα του Κα, προβολή του Μακρή, η μπάλα στο δοκάρι κι έξω!
37’ 0-1: Με δυνατό σουτ του Σαγκάλ στο ύψος της περιοχής ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας! Δέχθηκε και κίτρινη για τον πανηγυρισμό του ο Χιλιανός.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-1 (0-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-2
ΚΑΤΟΧΗ: 49-51%

46’ Αλλαγή για την ΑΕΛ Ο Μίντσιεφ αντί του Μορέιρα.
57’ Γύρισμα του Κα στην περιοχή, δεν πρόλαβε ο Μακρής να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
59’ Σουτ του Κολ, έξω.
61’ 1-1: Με κεφαλιά στην περιοχή ο Μακρής ισοφαρίζει!
67′ Κεφαλιά του Κρμέντσικ, μόλις έξω!
68’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Σπόλιαριτς και Φιλιώτης αντί Βαλμπουενά και Σάντος.
69′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μαρς αντί του Σέρνιτς.
69′ Πλασέ του Σαγκάλ στην περιοχή, απέκρουσε σωτήρια ο Ανέστης!
75’ Αλλαγές για την ΑΕΛ. Ανδρέου και Θεμιστοκλέους αντί Κα και Μεντόσα.
77′ 2-1: Με πλασέ ο Ανδρέου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΛ!
82′ Πλασέ του Ανδρέου, μόλις έξω!
85′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μπακένγκα αντί του Κολ.
88′ Κίτρινη στον Παπαφώτη.
89′ Κίτρινη στον Πέρετζ.
90+3′ Σουτ του Μαλεκκίδη, απέκρουσε ο Ανέστης.
90+4′: Ο Κρμέντσικ βγαίνει μόνος απέναντι από τον Ανέστη, πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Ακυρώνεται μέσω VAR το γκολ για οφσάιντ του φορ του Απόλλωνα!
90+6′ Κεφαλιά του Σπόλιαριτς, απέκρουσε ο Ανέστης!