Τι νίκη ήταν αυτή για το ΑΠΟΕΛ.
Οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ κόντρα στην ΑΕΚ στην ΑΡΕΝΑ αλλά έβγαλαν ψυχή πρωταθλητή και το γύρισαν.
Ο Τόνγκια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά το ΑΠΟΕΛ το έφερε τούμπα τος ματς με Τομανέ και Ντογκαλά, ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από την 2η θέση και περιμένουν.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (83′ Τρισκόφσκι), Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέδες, Πονς (83′ Ναούμ), Ντίμερς (80′ Σάντος), Τόνγκια, Φαράζ (69′ Γκάμα), Λόπες (69′ Σολ)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ενρίκες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνες (46′ Δώνης), Τσεπάκ, Ντάλσιο, Τομανέ (84′ Σατσιάς), Μαρκίνιος (63′ Μεχρί), Κοσταντίνοφ (72′ Κβιλιτάια), Ντογκαλά (84′ Σούσιτς)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαιόλι, Σούσιτς, Σατσιάς, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

ΣΚΟΡΕΡ: 9′ Τόνγκια/75′ Τομανέ, 82′ Ντογκαλά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σολ (3η)/Μαρκίνιος
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.000

Στο όριο των καρτών: Γκαρσία, Σολ (2)/ Κοσταντίνοφ (2)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η ομιλία του Σα Πίντο και ο.. όρκος νίκης…

3′ Καλή εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες, απέκρουσε με γροθιές ο Πίριτς.
5′ Απειλεί η ΑΕΚ. Κόρνερ του Λέδες από δεξιά, κεφαλιά του Γκαρσία στο πρώτο δοκάρι έξω.
9′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Τόνγκια έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Φέρει ευθύνη και ο Μπέλετς.

17′ Σέντρα του Ντιουνκού από δεξιά, ανάποδο του Τόνγκια έξω.
18′
Φάουλ του Βιγιαφάνες, ο Πέτροβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
20′ Έκλεψε ο Φαράζ, συνέκλινε, έπιασε το σουτ αλλά ο Ντάλσιο έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
29′ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: ΑΕΚ 51%-ΑΠΟΕΛ 49%
32′ Ωραία κίνηση και γύρισμα του Ζέφτε από αριστερά, ο Μαρκίνιος από καλή θέση δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.
39′ Κίτρινη στον Μαρκίνιος.
43′ Μακρινό σουτ του Πέτροβιτς πάνω από τα δοκάρια.
ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Η ΑΕΚ πέτυχε ένα γρήγορο γκολ στο οποίο φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ και κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα φέρνοντας το ματς στα μέτρα της. Με μια άψογη αμυντική τακτική κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.
46′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης στη θέση του Βιγιαφάνες.
Αλλάζει και το πλάνο του ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης πήγε στο δεξί άκρο της επίθεσης, ο Ντογκαλά ήρθε στο αριστερό και ο Μαρκίνιος πήγε πίσω από τον Τομανέ.
52′ Απευθείας φάουλ του Μαρκίνιος σαν κοντινό κόρνερ από την γωνιά της περιοχής, έκοψε ο Λόπες σε κόρνερ.
55′ Ο Μπέλετς έπεσε και μάζεψε την μπάλα μπροστά από τον Λόπες.
56′ Απειλεί η ΑΕΚ. Ωραία κίνηση και σουτ του Ντίμερς με το αριστερό, έπεσε και μάζεψε ο Μπάλετς.
63′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Μαρκίνιος Πέρασε ο Μεχρί.
69′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Γκάμα και Σολ, έξω Φαράζ και Λόπες.

71′ Επικίνδυνη σέντρα του Γκαρσία, έκοψε την τελευταία στιγμή ο Ντβάλι προτού η μπάλα φτάσει στον Σολ.
72′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Κβιλιτάια έξω ο Κοσταντίνοφ.
73′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ξαφνικό σουτ του Δώνη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πίριτς.
74′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια μόνος από θέση μέσα αριστερά έστειλε την  μπάλα πολύ έξω.
75′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ. Φάουλ του Ντογκαλά και με γυριστή κεφαλιά ο Τομανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

82′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Δώνη από δεξιά και με κεφαλιά ο Ντογκαλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

86′
Κεφαλιά του Σολ, απέκρουσε ο Μπέλετς., Ζήτησαν γκολ οι της ΑΕΚ, ελέγχθηκε η φάση από το VAR και το ματς συνεχίστηκε.

87′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι του Τσεπάκ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και δεν δόθηκε παράβαση.
90+2′ Σέντρα του Γκάμα, προβολή του Ρομπέρζ από κοντά, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.