Ο Βιθέντε Γκουαΐτα απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις, το οποίο όμως επαναλήφθηκε και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν απέτυχε δεύτερη φορά, δίνοντας στην Μπαρτσελόνα τη νίκη 2-1 επί της Θέλτα στο Βίγκο.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ήταν ο νικητής στη μονομαχία με τον Βιθέντε Γκουαΐτα, αφού σκόραρε με… διπλή εκτέλεση πέναλτι και έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 2-1 μέσα στο Βίγκο επί της Θέλτα για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Οι Καταλανοί κέρδισαν πέναλτι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για κλοτσιά του Φραν Μπελτράν στον Λαμίν Γιαμάλ, με τον Λεβαντόφσκι να εκτελεί και τον Γκουαΐτα να αποκρούει. Ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν βρισκόταν στη σωστή θέση κατά την εκτέλεση όμως, με συνέπεια ο διαιτητής να καταλογίσει επανάληψη και στη δεύτερη προσπάθεια ο Πολωνός έδωσε τη νίκη στους “μπλαουγκράνα”.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο μεγαλύτερο μέρος του, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά όχι τις ιδέες για να την εκμεταλλευτούν. Το γκολ του Λεβαντόβσκι στο 45′ θα μπορούσε να τους δώσει ώθηση, όμως με την έναρξη του 2ου μέρους δέχθηκαν γκολ από τον Ιάγο Άσπας κι έτσι η κατάσταση επανήλθε στα ίδια.

Ο Τσάβι έριξε στη μάχη τον Ιλκάι Γκιντογάν, τον Ραφίνια και τον Φερμίν ψάχνοντας το γκολ της νίκης. ο Ράφα Μπενίτεθ άργησε μέχρι να εμπιστευτεί τον Δουβίκα στο 85ο λεπτό, αλλά τελικά όλα κρίθηκαν από δύο παίκτες που βρίσκονταν στο αρχικό σχήμα τους.