Με κάκιστο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα «παράθυρα» η Ισπανία!

Η «ρόχα» υπέστη δεύτερο σερί σοκ, καθώς μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λετονία έχασε εκτός έδρας και από το Βέλγιο με σκορ 58-53, πέφτοντας στο 0-2 όπου ισοβαθμεί με τη Σλοβακία στον τρίτο όμιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ!

Σε ένα ματς που σίγουρα δεν διεκδίκησε «δάφνες» θεάματος, οι Ισπανοί έμοιαζαν να ελέγχουν την κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο (19-26), ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι βρήκαν λίγο περισσότερο ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, ισοβαθμώντας στην κορυφή του ομίλου με τη Λετονία!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρετέν Ομπασοάν με 19 πόντους, ενώ 15 μαζί με 8 ριμπάουντ μέτρησε ο Πιέρ-Αντουάν Ζιλέ. Για τους ηττημένους, προσπάθησε με 14 πόντους ο Νταρίο Μπριθουέλα, ενώ στα «ρηχά» έμεινε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, με 2 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Τα Δεκάλεπτα: 11-14, 19-26, 40-39, 58-53.