Στο «Αμμόχωστος» η ΑΕΖ υποδέχεται την Ανόρθωση σε εξ αναβολής παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής με το οποίο πέφτει η αυλαία της α’ φάσης του πρωταθλήματος Cyta.

Προσπαθεί να αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα η Ανόρθωση.

10′ Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Τσίκο από καλή θέση σουτάρει και αποκρούει σε κόρνερ ο Μιροσάβλιεβιτς.

17′ Ο Ρόχα Σάντος, απειλεί την εστία του Αρμπολέδα με τον κήπερ της Ανόρθωσης να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του επιθετικού της ΑΕΖ.

19′ 0-1: Ο Τσίκο μετά από ασίστ του Καστέλ, ξεχύθηκε στην περιοχή της ΑΕΖ και πλάσαρε εύστοχα των κήπερ των γηπεδούχων, ανοίγοντας το σκορ.

21′ Ο Αρμπολέδα αποκρούει εύκολα το σουτ του Σιφνέου.

ΣΧΟΛΙΟ: Στο ημίωρο του αγώνα. Η Ανόρθωση διατηρεί με σχετική άνεση το προβάδισμα στο σκορ.

34′ Το πάτημα του Σλόγκαρ στον Κίκο, μένει ατιμώρητο από το διαιτητή του αγώνα!

35′ Το σουτ του Κίκο φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της ΑΕΖ.

38′ Ο  Ε.Αντωνίου σημαδεύει τα πόδια του Κορέια στην περιοχή και ο διαιτητής Φελλάς δεν υποδεικνύει την παράβαση-πέναλτι. Τον καλεί στο VAR ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή και καταλογίζεται η παράβαση.

42′ 0-2: Το πέναλτι ευστοχεί εύστοχα ο Καστέλ και πετυχαίνει το 10ο του γκολ στο πρωτάθλημα!

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Η Ανόρθωση δίκαια προηγείται και πάει στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:

Με μία αλλαγή αρχίζει η Ανόρθωση. Στη θέση του Ουαγκέ, ο Μηνάς Αντωνίου.

51′ Πρώτο σουτ στην επανάληψη. Από τον Κίκο που αποκρούει ο Μιροσάβλιεβιτς.

57′ Το σουτ του Καστέλ με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι αφού κοντράρει σε αντίπαλο και η Ανόρθωση κερδίζει κόρνερ.

61′ Σκοράρει η Ανόρθωση με τον Τσίκο, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και δεν μετρά το γκολ.

65′: Η Ανόρθωση διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Δεν έχει απειληθεί η εστία του Αρμπολέδα.

66′ Η πρώτη απειλή των γηπεδούχων με τον Κλε, το πλασέ του οποίου αποκρούεται από το κάθετο δοκάρ!

78′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Από κόρνερ του Φερέιρα, ο Γκασάμα με κεφαλιά, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

83′ Σκοράρει ο Γκασάμα με κεφαλιά αλλά από θέση οφσάιντ και δεν μετρά το γκολ.

———————————————————————————-

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, (63′ Κάστρο) Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ, (63′ Ρουίθ) Ρόχα Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου ( 63′ Κ.Αντωνίου), Σιφνέος, (71′ Ντιγκινί), Χρίστου, (71′ Χατζηβασίλης), Κλε
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Χ.Αντωνίου, Κ.Αντωνίου, Χριστοφή, Κάστρο, Βάλντι, Ντιομάντε, Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Ντιγκινί, Ιωσηφίδης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, (46′ Μ.Αντωνίου) Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, (85′ Μ.Ιωάννου) Καστέλ,(70′ Γκασάμα), Φερέιρα, (85′ Παρούτης) Τιουνέ, Κίκο, (70′ Περέα), Κορρέα, Τσίκο
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου

ΓΚΟΛ: 19′ Τσίκο, 42′ Καστέλ,
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (6η), Ρόχα Σάντος, Ρουίθ,

ΘΕΑΤΕΣ: 150 περίπου