Το δύο στα δύο με τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της έκανε η ΑΕΛ και παράλληλα ξέμπλεξε από τις…περιπέτειες. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού για την 23η αγωνιστική επικράτησαν με 3-1 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης», κι έφτασαν στο +12 από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι φιλοξενούμενοι με την πρώτη τους φάση στο ματς ευτύχησαν να σκοράρουν αφού ο Χριστοφόρου, στο 5ο λεπτό, στην προσπάθειά του να απομακρύνει το συρτό γύρισμα του Μακρή, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0. Οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση από το σημείο του πέναλτι με τον Θεοδώρου να ευστοχεί στο 38’ και να ισοφαρίζει σε 1-1, όμως ο Μεντόγεβιτς, στο 43’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού με ιδανικό πλασέ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, για το 2-1 του ημιχρόνου.
Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Κα στο 90+4’ και η ΑΕΛ ανέβηκε στους 26 βαθμούς και την 9η θέση, αποφεύγοντας παράλληλα τις όποιες περιπέτειες.
Αντιθέτως, η Καρμιώτισσα παρέμεινε στους 14 βαθμούς και την 11η θέση.

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους): Άντος, Γκραντινάρου, Πάβλοβετς, Χριστοφόρου (90+2′ Αγγελή), Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς (80′ Χαραλάμπους), Σουκ (58′ Νεοφύτου), Ουεσλάτι, Nτούμπια, Θεοδώρου (58′ Ρόσι), Κατσαντώνης.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Μαλόνε, Μιχαήλ, Ματθαίου, Ψύχας.

ΑΕΛ (Γαρπόζης): Ανέστης, Τσούκα, Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τζιάλμα (69′ Σρνιτς), Παπαφώτης, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα (56′ Ανδρέου), Μόρσαϊ (32′ Κα), Μακρής, Μίντσεφ (69′ Μαρς).
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μπεραχίνο, Μορέιρα, Συλβέστρος, Νεοφύτου, Γερολέμου.

Στο όριο καρτών: Αγγελή, Ματθαίου, Κατσαντώνης (2), Ρόσι (5), Τσουκαλάς (7), Ντούμπια (8) / Ολιβέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Γερολέμου, Κα, Ανδρέου, Μακρής (2), Μεντόζα (5), Μαρς (8).

ΣΚΟΡΕΡ: Θεοδώρου (πεν. 38′) / Χριστοφόρου (αυτ. 5′), Μεντόγεβιτς (43′), Κα (90+4′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκραντινάρου, Σουκ / Τζιάλμα, Μεντόζα (6η), Τσούκα, Ανδρέου (3η),  Ανέστης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
1′ Σουτ του Ντούμπια από διαγώνια θέση, απομακρύνει με γροθιές ο Ανέστης.
5′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μακρής έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Χριστοφόρου στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

9′ Κίτρινη στον Γκραντινάρου.
18′ Συρτή πάσα του Ντούμπια, ο Σούκ την προβολή, η μπάλα έξω.
32′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ λόγω του ότι δεν ανέπνεε καλά ο Μόρσαϊ. Τη θέση του πήρε ο Κα.
33′ Κίτρινη στον Σουκ.
35′ Κίτρινη στον Τζιάλμα.
37′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα σε μαρκάρισμα του Μακρή στον Θεοδώρου.
38′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Θεοδώρου ευστοχεί και ισοφαρίζει!

39′ Κίτρινη στον Μεντόζα που χάνει ένα εκ των δύο επόμενων ντέρμπι είτε με ΑΠΟΕΛ, είτε με ΑΕΚ.
40′ Σωτήρια απόκρουση του Ανέστη σε κεφαλιά του Σουκ.
43′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μαρκής έδωσε στον Μεντόγεβιτς κι ο αρχηγός της ΑΕΛ με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, πλάσαρε ιδανικά δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

49′ Φαλτσαριστό σουτ του Ουεσλάτι, πάνω από την εστία.
56′ Ανδρέου αντί Μεντόζα.
58′ Νεοφύτου και Ρόσι μέσα, Σουκ και Θεοδώρου έξω.
61′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μίντσεφ, άστοχο.
67′ Κίτρινη στον Τσούκα.
69′ Μαρς και Σρνιτς αντί Μίντσεφ και Τζιάλμα.
80′ Χαραλάμπους στη θέση του Τσουκαλά.
81′ Κίτρινη στον Ανδρέου. Είναι η 3η και χάνει είτε ο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, είτε αυτό με την ΑΕΚ.
84′ Κίτρινη στον Ανέστη.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Αγγελή στη θέση του Χριστοφόρου.
90+4′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Κα με δυνατό σουτ εντός περιοχής διαμορφώνει το τελικό σκορ.