Φανερά κουρασμένη η Σοσιεδάδ ηττήθηκε με 3-1 από τη Βιγιαρεάλ.
Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μπαρενετσέα τραυματίστηκε και βγήκε αναγκαστικά αλλαγή. Στο 14’ ο Μέντεθ έπιασε την κεφαλιά και ο Κοκλέν έκοψε πάνω στη γραμμή. Πέντε λεπτά μετά το σκορ άνοιξε και το έκανε η Βιγιαρεάλ με κεφαλιά του Κομεσάνια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Ζαχαριάν.
Η «Βίγια» πέτυχε δεύτερο γκολ στο 47’ με σκόρερ και πάλι τον Κομεσάνια που τιμώρησε το τραγικό λάθος του Πατσέκο. Οι «τσούρι ουρδίν» μείωσαν στο 86’ με τον Μερίνο όμως στις καθυστερήσεις ο Σέρλοθ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 και σφράγισε τη νίκη της Βιγιαρεάλ.

Ρ.ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Τραορέ (46’Αραμπούρου), Λε Νορμάντ, Πατσέκο, Χάβι Γκαλάν, Ζαχαριάν (72’Μπέκερ), Θουμπιμένδι, Μπράις Μέντεθ (65’Μερίνο), Μπαρενετσέα (7’Ολασαγκάστι), Κούμπο, Αντρέ Σιλβα (65’Σαντίκ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Γιόργκενσεν, Μοσκέρα, Αλμπιόλ, Μπαϊλί, Αλμπέρτο Μορένο (70’Κουένκα), Ιλίας (70’Παρέχο), Κομεσάνια, Κοκλέν (84’Καπουέ), Μπαένα (84’Μοράλες), Ζεράρ Μορένο (79’Σέρλοθ), Γκέδες.