Ο Μιχάλης Χαραλάμπους μίλησε στο τέλος. Ο πρώτος σκόρερ της ΕΝΠ και του πρωταθλήματος «κτύπησε» στο 90+1′ και με το 19ο του τέρμα στη σεζόν ισοφάρισε σε 2-2, «σώζοντας» τον βαθμό για τους βυσσινί κόντρα στη FREEDOM 24 ΕΝΥ Διγενής, για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0. Το σκορ (1-0) άνοιξε ο Καρασάουσκς στα 20 δευτερόλεπτα με μακρινό σουτ, ενώ ο Μπεν Κμαγιάλ με κεφαλιά διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του.
Οι βυσσινί έβγαλαν αντίδραση και με κεφαλιά του Σαμπού στο 32’ έπειτα από μπαλιά του Κωνσταντίνου μείωσαν σε 2-1.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφεραν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χαραλάμπους στο 90+1’ να διαμορφώνει με πλασέ το τελικό 2-2 και να «σώζει» την ομάδα του Κανέδα.
Με αυτό τον βαθμό η FREEDOM 24 ΕΝΥ Διγενής ανέβηκε στους 32 και η ΕΝΠ στους 40, κρατώντας τη διαφορά των οκτώ βαθμών που είχε πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

FREEDOM 24: Κοντογιάννης, Μπεν Καλέκ, Ντζιάμα, Μασάδο, Ρουσιάς (73′ Οκκαρίδης), Καρασάουσκς, Πάνκοφ (73′ Κβάσιουκ), Ντελμίρο, Πουτζιουρής (38′ Χαραλάμπους), Τιάγκο, Μπεν Κμαγιάλ (52′ Κκώστης).
Στον πάγκο: Θεοδωράκης, Ντούριν, Χριστοδούλου, Γεωργίου, Μαραγκός, Οφορνάντου, Τσουτσούκης, Πετκόφ.

ΕΝΠ: Ντραγκόγεβιτς, Χριστοφή (84′ Α. Γεωργίου), Δανιήλ, Λουσέρο, Μαρουδής (46′ Καλογήρου), Σαμπού, Μέιρα, Κωνσταντίνου, Δ. Χαραλάμπους (71′ Βουτσένοβιτς), Ντρέκσα, Μ. Χαραλάμπους
Στον πάγκο: Κουτσού, Δημητρίου, Παπαθανασίου, Δημοσθένους, Κοσμάς, Η. Γεωργίου, Κοτσώνης, Φλουρής.

ΣΚΟΡΕΡ: Καρασάουσκς (1′), Μπεν Κμαγιάλ (4′) / Σαμπού (32′), Μ. Χαραλάμπους (90+2′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
1′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Καρασάουσκς χρειάστηκε μόλις 20” για να ανοίξει το σκορ με μακρινό σουτ.

4′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μπεν Κμαγιάλ με κεφαλιά δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του!

20′ Η ΕΝΠ ανέβασε την απόδοσή της, ωστόσο δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις και να φανεί απειλητική μπροστά από την εστία του Κοντογιάννη.
27′ Κίτρινη στον Δ. Χαραλάμπους.
32′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Σαμπού με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κωνσταντίνου μειώνει και βάζει ξανά τους βυσσινί στο…κόλπο.

34′ Κίτρινη στον Κωνσταντίνου.
38′ Αναγκαστική αλλαγή για τη FREEDOM 24 ΕΝΥ Διγενής. Χαραλάμπους στη θέση του Πουτζιουρή.
39′ Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Πρώτα ο Κοντογιάννης πραγματοποίησε μια φοβερή απόκρουση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαμπού, ενώ ο Χαραλάμπους από κοντά με κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει εστία, με την μπάλα να φεύγει κόρνερ.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Καλογήρου στη θέση του Μαυρουδή.
52′ Κκώστης αντί του Μπεν Κμαγιάλ.
53′ Σουτ του Καλογήρου, έπεσε και μπλόκαρε ο Κοντογιάννης.
65′ Κίτρινη στον Κοντογιάννη,
71′ Βουτσένοβιτς μέσα, Δ. Χαραλάμπους έξω.
72′ Νέα σωτήρια επέμβαση του Κοντογιάννη στην κεφαλιά του Χαραλάμπους.
73′ Οκκαρίδης και Κβάσιουκ εντός, Ρουσιάς και Πάνκοφ εκτός.
75′ Σειρά του Νταγκόγεβιτς να κάνει σπουδαία απόκρουση σε πλασέ του Κκώστη.
77′ Κίτρινη στον Ντζιάμα.
84′ Α. Γεωργίου αντί Χριστοφή.
87′ Ο Κοντογιάννης μπλοκάρει σταθερά την κεφαλιά του Χαραλάμπους.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Χαραλάμπους αυτή τη φορά νικάει τον Κοντογιάννη και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι ισοφαρίζει.
90+2′ Κίτρινη στον Κοτσώνη.