Η ΑΕΛ υποδέχεται αύριο 11 Φεβρουαρίου στις 19:00 το ΑΠΟΕΛ στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Στον παιχνίδι του πρώτου γύρου και πιο συγκεκριμένα στις 11/11/2023 το ΑΠΟΕΛ επικράτησε δύσκολα με 1-0 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής τότε. Το γκολ πέτυχε ο Ζέφτε Βιτάλ με εκείνη την φοβερή έμπνευση στο 38′ από μακρινή απόσταση. Δείτε αναλυτικά τι έγινε στην αναμέτρηση εκείνη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

6’ Σουτ του Κβιλιτάια στο ύψος της περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μούριελ. Πρώτη φάση στο ματς.
16’ Κίτρινη στον Τσέρνιχ για δυνατό φάουλ στον Κρέσπο.
21’ Σουτ του Σαρφό, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.
22’ Μετά από κόρνερ, ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά, ο Μούριελ έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ.
24’ Σέντρα του Ντονγκαλά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω.
29’ Κεφαλιά του Πέτροβιτς, νέα απόκρουση του Μούριελ!
31’ Γύρισμα του Τσεπάκ, ο Κβιλιτάια άγγιξε την μπάλα αλλάζοντας την πορεία της ενώ ο Μαρκίνιος ήταν απέναντι από την εστία έτοιμος να σουτάρει!
37′ Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.
38’ 1-0: Φοβερό γκολ από τον Βιτάλ Ζέφτε! Ο Βραζιλιάνος με σέντρα-σουτ από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μούριελ, ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη!

45+1′ Κίτρινη στον Φραντζή.
45+5’ Ο Μαρκίνιος με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώνεται καθώς υποδείχθηκε ορθώς ως οφσάιντ.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-1 (3-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 6-1
ΚΑΤΟΧΗ: 55-45%

Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου…
46’ Τρεις αλλαγές για την ΑΕΛ. Σέρνιτς, Μορέιρα και Τσούκα αντί Φραντζή, Τσέρνιχ και Ντζάλμα.
58’ Δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Γαβριήλ και Καραμανώλης αντί Κβιλιτάια και Πέτροβιτς.
62΄Κίτρινη στον Ντονγκαλά.
65’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μόρσαϊ αντί του Μακρή.
66’ Κίτρινη στον Μεντόζα.
68’ Εξετάζεται από το VAR η πιθανότητα για πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ, αν υπήρχε επαφή του Φιλίποβιτς με τον Κοσταντίνοφ. Δεν υπάρχει παράβαση.
69’ Δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς και Δώνης αντί Κοσταντίνοφ και Ντονγκαλά.
70’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μόρσαϊ πλάσαρε από κοντά μετά από σύγκρουση με αντίπαλο, ο Μπέλετς απέκρουσε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας του!
80’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μεντόζα, μέσα ο Κα.
83’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Πλασέ του Δώνη στην περιοχή, απέκρουσε ο Μούριελ.
86’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ αντί Μαρκίνιος.
87’ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Τσούκα, ο Μόρσαϊ από κοντά δεν έκανε καλό τελείωμα, έξω.
88′ Κίτρινη στον Κρέσπο.
90+4’ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Μόνος ο Εφραίμ στην περιοχή έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Μούριελ!
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Βιτάλ, Πέτροβιτς (58′ Καραμανώλης), Κρέσπο, Κοσταντίνοφ (69′ Σατσιάς), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (86′ Εφραίμ), Ντονγκαλά (69′ Δώνης), Κβιλιτάια (58′ Γαβριήλ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουΐλσον, Σούσιτς, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Βρόντης, Δώνης.
ΑΕΛ: Μούριελ, Ντέγοεστ, Φιλίποβιτς, Μπάστο, Φραντζής (46′ Τσούκα), Ντζάλμα (46′ Σέρνιτς), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (80′ Κα), Τσέρνιχ (46′ Μορέιρα), Μακρής (65′ Μόρσαϊ).
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Ανδρέου, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Τσούκα, Μόρσαΐ, Κα.

ΣΚΟΡΕΡ: 38′ Ζέφτε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντονγκαλά, Κρέσπο / Τσέρνιχ, Μεντόγεβιτς, Φραντζής, Μεντόζα
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 11.000

Διαιτητής: Marcenaro Matteo