Κόκκινο έβαψε ακόμη ένα Βασκικό ντέρμπι η Μπιλμπάο, επικρατώντας της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο San Mames με σκορ 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Αλεχάντρο Μπερενγκιέρ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της La Liga.

Έτσι, με αυτό το «τρίποντο», η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε συνεχίζει να κοιτάζει ψηλά, καθώς ανέβηκε στην 3η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, έχοντας ματς περισσότερο από την 4η πλέον Μπαρτσελόνα και συνεχίζει να βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Aπό την άλλη, η Σοσιεδάδ παρέμεινε στην 6η θέση και στο -9 από την τετράδα.

Τα δύο τέρματα του Αλεχάντρο Μπερενγκιέρ Ρεμίρο ήταν αυτα που έκριναν το ντέρμπι των Βάσκων, με τον 28χρονο εξτρέμ να ανοίγει το σκορ στο 30ο λεπτό και 12 λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Σοσιεδάδ ήταν να μειώσει στο 88ο λεπτό με τον Μικέλ Ογιαρθάμπαλ σε 2-1.