Η Λιλ επικράτησε 1-0 της Ράσινγκ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η Ρεμς ηττήθηκε με 5-4 στα πέναλτι από την Σοσό και αποχαιρέτησε την διοργάνωση. Αποκλεισμός στα πέναλτι και για την Τουλούζ.

Σατορού-Χάβρη: 0-1
Η Χάβρη κέρδισε με 1-0 την Σατορού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του γαλλικού Κυπέλλου. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο 45+1’ από τον Ενγκουρά.

Κλερμόν-Στρασβούργο: 1-3
Το Στρασβούργο πέρασε με 3-1  από την έδρα της Κλερμόν και έκλεισε θέση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Στο 32’ το Στρασβούργο έκανε το 0-1 με τον Σίλα και στο 49’ ο Ντιαρά διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Το 0-3 ήρθε στο 60’ από τον Μπάκβα, με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται στο 88’ από τον Ζεφάν.

Ράσινγκ Κλουμπ ντε Φρανς-Λιλ: 0-1
Η Λιλ λύγισε με 1-0 την Ράσινγκ και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο 33ο λεπτό από τον Χάραλντσον.

Ρουέν-Τουλούζ: 3-3 (12-11 πεν.)
Τεράστια πρόκριση για την Ρουέν(ομάδα 3ης κατηγορίας), η οποία επικράτησε 12-11 της Τουλούζ στα πέναλτι(3-3 κ.δ) και έκλεισε θέση για τους «16» της διοργάνωσης!
Στο 16ο λεπτό η Ρουέν έκανε το 1-0 με τον Μπεζεγκχάμι, ωστόσο το προβάδισμα των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς στο 19’ ο Σιέρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς και πάλι στα ίσα. Μάλιστα στο 32’ η Τουλούζ κατάφερε να κάνει την ανατροπή(1-2) με τον Γκμπόχο. Στο 40’ οι γηπεδούχοι είχαν ακυρωθέν πέναλτι με τον Μπενκάιντ και τέσσερα λεπτά αργότερα κέρδισαν νέο πέναλτι, με τον Σανσόν να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 2-2.
Στο 64’ ο Μπουζαμούχα έγραψε το 3-2 για την Ρουέν και στο 90+2’ ο Νικολάεσεν ισοφάρισε σε 3-3 και έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί, η Ρουέν κέρδισε με 12-11 και πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση!

Σαν Πριέστ-Ρομοραντέν: 4-1
Την νίκη με 4-1 πανηγύρισε η Σαν Πριέστ επί της Ρομοραντέν και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου.
Στο 36’ ο Ποτιέρ έκανε το 1-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εσίμι διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο 50’ ο Μίγια ανέβασε τον δείκτη του σκόρ στο 3-0 και στο 70’ Μίλερ διαμόρφωσε το 4-0. Το τελικό 4-1 ήρθε στο 89’ από τον Μπεάκα.

Σοσό-Ρεμς: 2-2 ( 5-4 πεν.)
Αποκλεισμός σοκ για την Ρεμς, η οποία ηττήθηκε με 5-4 στα πέναλτι(2-2 κ.δ) από την Σοσό(ομάδα 3ης κατηγορίας) και αποχαιρέτησε την διοργάνωση.
Μόλις στο 6ο λεπτό η Ρεμς άνοιξε το σκορ με τον Αγκπαντού και στο 21’ η Σοσό έκανε το 1-1 με τον Μίτσελ. Μάλιστα στο 45’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νταχό, ενώ στο 82’ ο Αγκπαντού ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί, η Σοσό ήταν πιο εύστοχη, κέρδισε με 5-4 και πανηγύρισε την πρόκριση.