Η Βαλένθια πέρασε με 4-1 από την έδρα της Κάντιθ, έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες και βλέπει Ευρώπη. Σταθερά στη ζώνη του υποβιβασμού η Κάντιθ που αγνοεί τη νίκη από την 1η Σεπτεμβρίου!

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Λόπεθ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά και ο Ντούρο πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι για το 0-1. Ωστόσο στο 20ο λεπτό η Κάδιθ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Πεπελού και ο Αλκαράθ έγραψε το 1-1 από τα 11 μέτρα. Στο 33ο λεπτό ο Φάλι έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Κανός και στο 41’ ο Ερνάντεθ αστόχησε εξ επαφής.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό ο Ντιέγκο Λόπεθ πάτησε περιοχή από αριστερά και πλάσαρε ιδανικά με το δεξί για το 1-2. Στο 77ο λεπτό ο Λόπεθ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και στο 81′ ο Μαρί αστόχησε από κοντά ενώ στο 90+4′ η Βαλένθια έφυγε στην κόντρα και ο Γκέρα από κοντά πλάσαρε για το 1-3. Μάλιστα στο 90+8′ μετά από γύρισμα από δεξιά ο Βάσκεθ πλάσαρε εξ επαφής για το 1-4.

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Φάλι (65’ Οκάμπο), Αλκαράθ, Αλέχο, Κουαμέ (53’ Γκουαρδιόλα), Χάβι Ερνάντεθ, Ράμος, Καρκελέν (65’ Μάξι Γκόμες), Λουίς Ερνάντεθ, Φέδε (14’ Εσκαλάντε), Ναβάρο (65’ Πιρές)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Μοσκέρα, Γκαγιά (66’ Κορέια), Γκάμπριελ (80’ Αλμπέρτο Μαρί), Πεπελού, Γκιγιαμόν, Φραν Πέρεθ (80’ Γκιασορόφσκι), Κανός (66’ Βάσκεθ), Ντούρο (74’ Γκέρα), Ντιέγκο Λόπεθ.