H τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και πέμπτη στο σύνολο (μαζί με το Κύπελλο) είναι γεγονός για τον Άρη.
Οι πρωταθλητές με επιβλητική εμφάνιση επικράτησαν 6-2 του Εθνικού στο Δασάκι, ανέβηκαν στην 2η θέση και απέχουν τέσσερις βαθμούς από την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος χάνοντας πολλές ευκαιρίες.
Έξι από αυτές έγιναν γκολ από τους Μπένγκτσον (3’), Γκομίς (29’π.), Μοντνόρ (54’), Σεμέδο (69’), Σπόλιαριτς (85’ π.) και Σαβό (89’)
Για τον Εθνικό μείωσε σε 4-1 στο ντεμπούτο του ο Μεσκίντα στο 71ο λεπτό, ενώ στο 79’ σκόραρε και ο Ντε Ιριόντο με κεφαλιά.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόνδο (81′ Περδίος), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (58′ Αγγελόπουλος), Μπίκερ, Μπέκερ (46′ Ιωαννίδης), Στυλιανού, Μ.Ηλία, Χριστοφή (58′ Μεσκίντα)
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Κ.Ηλία, Μεσκίντα, Νικολάου, Ιωαννίδης, Περδίος, Αγγελόπουλος.

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον (70′ Σπόλιαριτς), Μπράουν, Δημητρίου, Γκομίς (70′ Σαβό), Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ (62′ Αμπουμπακάρ), Σεμέδο (70′ Κοκόριν), Ουρόσεβιτς (62′ Μάτισικ)
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Αμπουμπακάρ , Μάτισικ, Σαβό

ΓΚΟΛ: 71′ Μεσκίντα, 79′ Ντε Ιριόντο/3′ Μπένγκτσον, 29′ π. Γκομίς, 54′ Μοντνόρ, 69′ Σεμέδο, 85′ π. Σπόλιαριτς, 89′ Σαβό
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περατικός, Μ.Ηλία, Ντε Ιριόνδο (10η)/Μπένγκτσον, Μοντνόρ
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 300

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΕΘΝΙΚΟΣ: Ριστέφσκι, Μπίκερ (2), Σπιρόφσκι (5), Καμπρέρα (8), Ντε Ιριόνδο (9).
ΑΡΗΣ: Γιαγκό, Μπρόρσον, Στρούσκι, Σουμάνσκι (2), Ουρόσεβιτς, Κοκόριν (5), Ζόκε (7).

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

3′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Ζόκε έκανε την μπαλιά στην καρδιά της περιοχής του Εθνικού, ο Μπένγκτσον κατέβασε με το στήθος και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

15′ Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, άνοιξε το σκορ αλλά μετά το 10λεπτο έριξε στροφές. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα.
16′ Ευκαιρία για τον Άρη. Από καλή θέση ο Σεμέδο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Παναγή.
17′ Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπράουν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
22′ Πρώτη τελική για τον Εθνικό. Φάουλ του Λίπσκι, κεφαλιά του Στυλιανού πάνω από τα δοκάρια.
26′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκομίς στο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή.
28′ Το VAR έλεγξε την φάση, έστειλε τον διαιτητή στο on field review και αφού ο Κυριάκος Αθανασίου το είδε ξανά υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Περατικού στον Γκομίς.

29′ ΓΚΟΛ. 0-2. Δεύτερο γκολ για τον Άρη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκομίς.

44′ Σουτ του Μπένγκσον, έπεσε στην κλειστή γωνιά και απέκρουσε σε κόρνερ ο Παναγή.
45+2′ Ο Μοντνόρ χτύπησε εκτός φάσης τον Μπίκερ και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
45’+4′ Καλό σουτ του Δημητρίου, απέκρουσε ο Παναγή.

Έντονη η βροχή στο Δασάκι.
Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′
Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ιωαννίδης στην θέση του Μπέκερ.
46′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σεμέδο έφυγε γρήγορα από δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναγή.
47′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Το πλασέ του Γκομίς απέκρουσε ο Παναγή.
54′ ΓΚΟΛ. 0-3. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ ο Άρης. Ο Μπένγκτσον έβγαλε ασιστ στον Μοντνόρ ο οποίος πρόλαβε τον Παναγή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

58′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα Αγγελόπουλος και Μεσκίντα, έξω Πεχλιβάνης και Χριστοφή.
62΄ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Αμπουμπακάρ και Μάτισικ, έξω οι Μοντνόρ και Ουρόσεβιτς.
67′ Σουτ του Μάτισικ, απέκρουσε ο Παναγη.
69′ ΓΚΟΛ. 0-4. Πετυχαίνει και τέταρτο γκολ ο Άρης με πλασέ του Σεμέδο μετά από ασίστ του Γκομίς.

71′ ΓΚΟΛ. 1-4. Μειώνει ο Εθνικός. Ο Βανά απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάριου Ηλία αλλά ο Μεσκίντα που ακολούθησε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

73′ Από κοντά ο Μπράουν έστειλε την μπάλα έξω.
74′ Το σουτ του Μάτισικ σταμάτησε στο δοκάρι.
79′ ΓΚΟΛ. 2-4. Μειώνει ακόμα περισσότερο ο Εθνικός μετά από κεφαλιά του Ντε Ιριόντο.

84′ Χέρι του Μεσκίντα, δεν το έδωσε ο ρεφ, το VAR τον κάλεσε να το δει ξανά, άλλαξε απόφαση και έδειξε την άσπρη βούλα.
85′ ΓΚΟΛ. 2-5. Ο Σπόλιαριτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
89′ ΓΚΟΛ. 2-6. Πετυχαίνει και έκτο γκολ ο Άρης. Ο Κοκόριν έκανε το πλασέ, σταμάτησε η μπάλα προς της γραμμής από αμυντικό αλλά ο επερχόμενος Σαβό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.