Η ΠΑΕΕΚ ήταν η νικήτρια στον αγώνα με την ΕΝΠ, παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 86-80  μετά από ανατροπή. Κορυφαίος για τους νικητές ο Day με 35 πόντους, 3 τρίποντα και 9 ασίστ!

Η ΠΑΕΕΚ πήρε πρώτη προβάδισμα με το lay up του Day στο 3’, με τον Cheeseman να ισοφαρίζει (2-2) στο επόμενο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης έδωσε για έβαλε για πρώτη φορά στον αγώνα την Ένωση μπροστά στο σκορ στο 5’ (4-2), ενώ στο 6’ ευστόχησε σε τρίποντο για το 7-5. Η ΠΑΕΕΚ μείωσε στο 7’ με βολές του Day. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά με το τρίποντο του Χαραλάμπους και τις βολές του Henderson να διαμορφώνουν το 21-14 για σκορ δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοχο μειώνοντας σε 21-18 στο 12’, και με τρίποντο του Day στο 14’ να μειώνει σε 26-23. Η προσφυγική ομάδα ήταν κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Παραλιμνίου διατηρούσε το προβάδισμά της με το ημίχρονο να λήγει σε 39-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το τρίποντο του Αλεξάντους στο 22’ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (43-35) για την ομάδα του, με τους καλαθοσφαιριστές του Ανδρέου να μειώνουν στο 24’ για το 47-45. Στην τελευταία περίοδο η ΠΑΕΕΚ ήταν πιο επιθετική, έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 35’ με το τρίποντο του Day (71-71) και στο ίδιο λεπτό πήραν εκ νέου προβάδισμα με 73-71. Συνέχισαν το σερί φτάνοντας στο +6 (77-71) μέχρι το 37’, όταν η Ένωση ισοφάρισε στο 38’. Η ΠΑΕΕΚ δεν άφησε στην ΕΝΠ να γυρίσει το σκορ, επικρατώντας με 86-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 39-33, 64-61, 80-86

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Παναγιώτης Τρισόκας): Abram 16 (1), Cheeseman 20 (3), Χαραλάμπους 3 (1), Αλεξάνδρου 10 (2), Robertson 2, Henderson 21 (2), Παπαγεωργίου 2, Παναγιώτου 6 (2)

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 14 (1), Day 35 (3), Sunders 9 (1), Ανδρέου 11 (3), Ιερωνυμίδης 8, Παφίτης 1, Βασιλείου 8, Γαβριήλ.