Στο «Στάδιο του Φωτός» η τεράστια κόντρα του Βορρά που έχει λείψει πολύ από την Πρέμιερ Λιγκ, είχε μια μεγάλη πρωταγωνίστρια και αυτή ήταν η Νιούκαστλ.

Οι «καρακάξες» έδειξαν πως πράγματι επρόκειτο για μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δυο ομάδες που βρίσκονται πλέον σε διαφορετικές κατηγορίες στο αγγλικό πρωτάθλημα και επιβλήθηκαν 3-0.

Στο 35′ ο Μπάλαρντ με προβολή πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0 των φιλοξενούμενων, ενώ, στο 46′ (για την ακρίβεια 32” μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου) από μεγάλο λάθος του Έκουα στην περιοχή των «μαυρόγατων», ο Αλμιρόν τροφοδότησε τον Ίσακ κι εκείνος έγραψε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ίσακ στο 90′ για τον θρίαμβο της ομάδας του Χάου.

Γουίμπλετον-Ίπσουιτς:

(Ριβς 17’ πεν.-Πιρς 9’, Τουανζέμπε 40’, Τέιλορ 90’)

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Ίπσουιτς που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Γουίμπλετον.

Η Ίπσουιτς άνοιξε το σκορ με τον Πιρς στο 9ο μό9λις λεπτό και ο Ριβ ισοφάρισε με πέναλτι στο 17’. Στο 40’ ο Τουανζέμπε έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την Ίπσουιτς και στο 59’ αποβλήθηκε ο Πελ της Γουίμπλετον. Στο 90’ ο Τέιλορ διαμόρφωσε το τελικο΄1-3.

Κόβεντρι Σίτι-Όξφορντ Γιουν.: 6-2

(Λατιμποντιέρ 8’, Σιφ 11’, Πάλμερ 17’, Ο’Χάρε 50’ πεν., Γκόντεν 84’, 88’-Χάρις 10’, Γκούντραμ 79’)

Η Κόβεντρι διέλυσε με 6-2 την Όξφορντ και πήρε άνετη πρόκριση.

Ο Λατιμποντιέρ άνοιξε το σκορ για την Κοβεντρι στο 8ο μόλις λεπτό και ο Χάρις ισοφάρισε στο 10’. Με τη σέντρα ο Σιφ έκανε το 2-1 και ο Πάλμερ διαμόρφωσε το 3-1 στο 17’. Ο Ο’Χάρε έγραψε το 4-1 με πέναλτι στο 50’ και ο Γκούντραμ έκανε το 4-2 στο 79’. Από εκεί και πε΄ρα ανέλαβε δράση ο Γκόντεν ο οποίος με δύο γκολ στο 84’ και στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Μέιντστοουν Γιουν.-Στιβενέιτζ: 1-0

(Κορν 45+2’ πεν.)

Η ερασιτεχνική Μέιντστοουν Γιουνάιτεντ κέρδισε με 1-0 τη Στιβενέιτζ και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Κορν με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Μίλγουολ-Λέστερ: 2-3

(Γουέιτμορ 56’, Φλέμινγκς 86’-Καζαντέι 16’, Περέιρα 39’, Κάνον 61’)

Η Λέστερ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Μίλγουολ και κλείδωσε την πρόκριση,

Ο Καζαντέι άνοιξε το σκορ για τη Λέστερ στο 16ο λεπτό και στο 39’ ο Περέιρα έγραψε το 0-2. Η Μίλγουολ μείωσε με τον Γουέιτμορ στο 56’ αλλά στο 61’ ο Κάνον έγραψε το 1-3. Στο 86’ ο Φλέμινγκ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.