Με το διπλό έφυγε η ΠΑΕΕΚ από το Καϊμακλί, επικρατώντας με 82-77 επί του Αχιλλέα μετά από ανατροπή. MVP του παιχνιδιού ο Day με 34 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο Αχιλλέας πήρε προβάδισμα με 5-0 στο πρώτο λεπτό, με την ΠΑΕΕΚ να γυρίζει το σκορ σε 6-5 στο 3’. Το τρίποντο του Σμιθ στο ίδιο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με σκορ 27-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τον Αχιλλέα να ξεφύγει με μεγάλο προβάδισμα, με τις βολές του Day στο 15’ να μειώνουν σε 38-35. Το τρίποντο του Tention στο 19’ ανέβασε τη διαφορά στο +11 για την ομάδα του Καϊμακλίου (49-38) και το ημίχρονο έληξε στο 50-42.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αρβανίτη διατηρούσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμά τους με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +12 στο 25’ (60-48). Στην τελυταία περίοδο η προσφυγική ομάδα μπήκε πιο δυνατά και μέχρι το 33’ δεν επέτρεψε στον Αχιλλέα να σκοράρει, μειώνοντας σε 68-63. Ήταν πιο επιθετική και στο 36’ έφερε τα πάνω κάτω, παίρνοντας προβάδισμα με 72-71. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37’ με τις βολές του Watson για το 74-74, όμως η ΠΑΕΕΚ απάντησε στο ίδιο λεπτό με εύστοχες βολές του Day και lay up του ίδιο παίκτη για το 78-74. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 77-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 50-42, 68-57, 77-82