Το πήρε… προσωπικά η Έβερτον! Η ομάδα του Σον Ντάιτς συνεχίζει την «πορεία πρωταθλητισμού» μετά την ποινή αφαίρεσης 10 βαθμών που της επιβλήθηκε και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική της νίκη, επικρατώντας 2-0 της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ».

Στους 16 βαθμούς (σσ. θα είχαν 26 αλλιώς και θα βρίσκονταν στην 8η θέση) τα «ζαχαρωτά» που συνεχίζουν να… τρελαίνουν κόσμο και να ανατρέπουν όλα τα δεδομένα, όντας στο +7 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη. Εκεί όπου παραμένουν οι γηπεδούχοι με 8 βαθμούς και έχουν δύσκολο έργο ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Έβερτον μπήκε δυνατά στο ματς και έψαξε από την αρχή το γρήγορο γκολ. Προειδοποίησε με ΜακΝιλ και Κάλβερτ-Λιούιν, με το γκολ τελικά να έρχεται στο 19ο λεπτό με τον προωθημένο Ονάνα να σκοράρει με κεφαλιά για το προβάδισμα των «ζαχαρωτών». Έξι λεπτά αργότερα δε, ο Κιν με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Τράφορντ για να διαμορφώσει το 2-0 που έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Γκάρνερ στο 53’ έφτασε κοντά στο να… ξεχειλώσει το σκορ, με την πρώτη καλή τελική των γηπεδούχων να έρχεται στο 65’ με τον Αμντουνί, με τον ίδιο παίκτη τέσσερα λεπτά νωρίτερα να έχει φωνάξει για πέναλτι αλλά η πτώση του να μη συγκινεί τον διαιτητή.

Τα λεπτά περνούσαν και φαινόταν δύσκολο να αλλάξει κάτι, με το 2-0 υπέρ της Έβερτον να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Άντονι Τέιλορ και οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν το τέταρτο διαδοχικό τους τρίποντο.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (15/12)
Νότιγχαμ Φόρεστ-Τότεναμ 0-2
(45+2′ Ριτσάρλισον, 65′ Κουλουσέφσκι)

Σάββατο (16/12)
Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2
(24’ Γκρίλις, 54’ Λιούις – 76’ Ματετά, 90’+5′ πεν. Ολίσε)
Νιούκαστλ-Φούλαμ 3-0
(57’ Μάιλι, 64’ Αλμιρόν, 82′ Μπερν)
Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0
(54’ Πάλμερ, 61’ Τζάκσον)
Μπόρνμουθ-Λούτον (Διεκόπη στο 65ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, λόγω της κατάρρευσης του Λόκιερ)
Μπέρνλι-Έβερτον 0-2